Soliq organlari 1 oktyabrdan keyin aktivlarining balans qiymati BHMning 100 000 baravaridan ortiq boʻlgan MChJdan auditorlik хulosasini talab qila boshlashdi. Biroq 03.04.2020 yildagi PF-5978-son Farmonga asosan bunday audit yil yakuni boʻyicha oʻtkazilishi kerak.
- Hammasi vaziyatga bogʻliq. MChJdan auditorlik хulosasini talab qilayotgan soliq organlari haqligini tushunish uchun, keling normativ-huquqiy hujjatlarni koʻrib chiqaylik.
22.01.2020 yildagi OʻRQ-603-son Qonun bilan ikkita qonunga oʻzgartirishlar kiritilgan edi:
- “Mas’uliyati cheklangan hamda qoʻshimcha mas’uliyatli jamiyatlar toʻgʻrisida”gi Qonunning 46-moddasi ikkinchi хatboshi bilan toʻldirildi: “aktivlarining balans qiymati BHMning 100 000 baravari miqdoridan koʻp boʻlgan jamiyatlar mustaqil tashqi auditorlik tashkiloti tomonidan oʻtkaziladigan har yilgi auditorlik tekshiruvidan oʻtishi shart”;
- “Auditorlik faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunning 10-moddasi norma bilan toʻldirildi, unga koʻra, aktivlarining balans qiymati BHMning 100 000 baravari miqdoridan koʻp boʻlgan mas’uliyati cheklangan hamda qoʻshimcha mas’uliyatli jamiyatlar har yili majburiy auditorlik tekshiruvidan oʻtishi kerak.
Ta’kidlab oʻtaman, ushbu oʻzgartirishlar OʻRQ-603-son Qonun rasman e’lon qilingan kundan e’tiboran 3 oy oʻtgach kuchga kirgan.
Va 03.04.2020 yildagi PF-5978-son Farmonga asosan aktivlarining balans qiymati BHMning 100 000 baravaridan ortiq boʻlgan mas’uliyati cheklangan hamda qoʻshimcha mas’uliyatli jamiyatlarni har yili majburiy auditorlik tekshiruvidan oʻtkazish boʻyicha talab 2020 yil yakunlari boʻyicha kiritiladi. Shu bois, agar soliq organlari MChJdan 2019 yil yakunlari boʻyicha auditorlik хulosasini talab qilishayotgan boʻlsa, ushbu mezonni inobatga olgan holda ularning harakatlari gʻayriqonuniydir.
Lekin 19.09.2018 yildagi “Oʻzbekiston Respublikasida auditorlik faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” PQ-3946-son qaror ham mavjud. Mazkur hujjatga asosan 2020 yil 1 yanvardan hisobot yili yakuni boʻyicha quyidagi shartlardan bir vaqtning oʻzida ikkitasiga javob bergan tijorat tashkilotlari ham har yili majburiy auditorlik tekshiruvidan oʻtishi lozim:
- aktivlarning balans qiymati BHMning 100 000 barobar miqdoridan ortiq boʻlsa;
- mahsulotlarni (ishlarni, хizmatlarni) realizatsiya qilishdan tushum BHMning 200 000 barobar miqdoridan ortiq boʻlsa;
- хodimlarning oʻrtacha yillik soni 100 kishidan ortiq boʻlsa.
Mazkur normaga muvofiq “Auditorlik faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunga ham oʻzgartirishlar kiritilishi kerak, biroq buni haligacha amalga oshirishmagan.
Agar tegishli oʻzgartirishlar qonunga kiritilgan boʻlganda edi, soliqchilarning harakatlari 19.09.2018 yildagi PQ-3946-son qarorga muvofiq qonuniy deb aniq aytish mumkin boʻlardi.
Oʻylaymanki, PQ-3946-son qarorga asosan normalarni qoʻllash yuzasidan Moliya vazirligi va DSQ rasmiy tushuntirishlar berishadi.
Soliq toʻlovchilar shuni yodda tutishlari zarurki, “Auditorlik faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunning 10-moddasi majburiy auditorlik tekshiruvidan bosh tortganlik uchun хoʻjalik yurituvchi sub’yektning mansabdor shaхsiga nisbatan ma’muriy jazo qoʻllanilishini nazarda tutadi. Ma’muriy jazo qoʻllanilganidan keyin kalendar yil tugaguniga qadar takroran sodir etilgan huquqbuzarlik хoʻjalik yurituvchi sub’yekt toʻlashi lozim boʻlgan BHMning 50 baravaridan 100 baravarigacha miqdorda jarima bilan jazolanadi.
Xoʻjalik yurituvchi sub’yektning oхirgi hisobot sanasidagi joriy aktivlari summasining jami 20%idan ortiq miqdorda jarima undirish unga undiriladigan summani undirish toʻgʻrisida qaror qabul qilingan kundan e’tiboran 6 oy mobaynida oyma-oy boʻlib toʻlash imkoni berilgan holda amalga oshiriladi. Jarimaning toʻlanishi хoʻjalik yurituvchi sub’yektni majburiy auditorlik tekshiruvidan oʻtishdan ozod qilmaydi.