Вазирликлар, давлат қўмиталари ва идораларининг
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида
рўйхатдан ўтган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлари
1. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қўмитасининг 2025 йил 22 апрелдаги 3-сон "Саноат хавфсизлиги соҳасидаги эксперт ташкилотларини аккредитация қилиш ва улар фаолияти устидан инспекция назоратини ўтказиш қоидаларига ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш ҳақида"ги қарори.
2025 йил 23 майда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 2022-5.
2. Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазирининг 2025 йил 14 майдаги 494-сон "Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ҳарбий рўйхатга олишни ташкил этиш ва юритиш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартиришлар киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 3 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3272-3.
3. Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Бошқарувининг 2025 йил 16 майдаги 9/2-сон, Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг 2025 йил 15 майдаги 2-сон "Банкларнинг қимматли қоғозлар бозорида инвестиция воситачиси, инвестиция активларининг ишончли бошқарувчиси ва инвестиция маслаҳатчиси сифатида профессионал фаолиятни амалга оширишига оид талаблар тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида"ги қарорга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида"ги қарори.
2025 йил 3 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 1782-5.
4. Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазирининг 2025 йил 20 майдаги 9-сон "Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан қабул қилинган айрим идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 4 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3627.
5. Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Бошқарувининг 2025 йил 2 майдаги 10/10-сон "Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг ҳисоб-китоблар клиринг тизими тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида"ги қарорга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қарори.
2025 йил 4 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 2570-2.
6. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директорининг 2025 йил 6 майдаги 01/14-11/38-сон "Ўзбекистон Республикасининг Ягона миллий баҳолаш стандартига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 5 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3487-2.
7. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2025 йил 8 майдаги 257-сон, Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг 2025 йил 7 майдаги 31-сон "Фермер хўжаликларида бухгалтерия ҳисобининг соддалаштирилган тизимини ташкил этиш тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар киритиш ҳақида"ги қарори.
2025 йил 5 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 1781-5.
8. Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт ва молия вазирининг 2025 йил 28 майдаги 263-сон "Йўловчи божхона декларациясини тўлдириш ва расмийлаштириш тартиби тўғрисидаги йўриқноманинг иловасига ўзгартириш киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 5 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 2606-9.
9. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директорининг 2025 йил 26 майдаги 01/14-11/39-сон "Ўзбекистон Республикаси Риэлторлик хизматларининг миллий стандарти (3-сон РХМС) "Кўчмас мулк объектларининг ва уларга бўлган ҳуқуқларнинг савдосини ташкил қилиш"га ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 9 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 2652-4.
10. Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазирининг 2025 йил 26 майдаги 485-сон "Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги қўшинларига контракт бўйича ҳарбий хизматга номзодларни саралаш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 16 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3226-3.
11. Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 15 майдаги 3-сон "Депозитар операциялар ҳисобини юритиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 16 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3628.
12. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекциясининг 2025 йил 8 майдаги 8-сон, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлигининг 2025 йил 8 майдаги 5 қ/қ-сон, Энергетика вазирлигининг 2025 йил 8 майдаги 4-сон "Энергия аудиторлари учун ёқилғи-энергетика ресурслари истеъмолчиларида, бино ва иншоотларда энергия аудитидан ўтказишни белгиловчи техник топшириқ, дастурлар, энергетика паспорти ва ташкилий-техник чора-тадбирлар режаларининг намунавий шаклларини ҳамда энергия аудиторларига қўйиладиган минимал талабларни тасдиқлаш тўғрисида"ги қарори.
2025 йил 16 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3629.
13. Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 15 майдаги 4-сон "Ҳужжатли қимматли қоғозларни йўқ қилиш бўйича йўриқномани тасдиқлаш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 17 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3630.
14. Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирининг 2025 йил 22 майдаги 9-сон "Темир йўл кесишмаларидан фойдаланиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида"ги буйруққа ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 17 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3363-3.
15. Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирининг 2025 йил 22 майдаги 10-сон "Темир йўл транспорти ҳамда метрополитенда ҳаракат ва ташишлар хавфсизлиги талабларининг бузилиши билан боғлиқ ҳодисаларни таснифлаш, хизмат текширувини олиб бориш ва ҳисобга олиш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 17 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3376-1.
16. Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 16 майдаги 1-сон "Электрон тижоратда курьерлик хизмати фаолиятини амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 18 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3631.
17. Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт ва молия вазирининг 2025 йил 27 майдаги 262-сон "Тиббий-меҳнат эксперт комиссияларида кўрик далолатномаларини расмийлаштириш ва юритиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида"ги буйруқни ўз кучини йўқотган деб топиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 19 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 2653-1.
18. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директорининг 2025 йил 11 июндаги 01/7-11/42-сон "Майдони 2000 метр квадратгача бўлган бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини жисмоний шахсларнинг онлайн-буюртманомасига асосан хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришлар ва қўшимча киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 19 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3503-2.
19. Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 28 майдаги 05-сон "Қимматли қоғозлар бозори профессионал иштирокчисининг ички назорати тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида"ги буйруққа ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 19 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 1899-9.
20. Ўзбекистон Республикаси cоғлиқни сақлаш вазирининг 2025 йил 9 июндаги 7-сон "Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан имтиёзли тоифага кирувчи шахслар даволанадиган касалликлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 19 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3632.
21. Ўзбекистон Республикаси спорт вазирининг 2025 йил 30 майдаги 5-мҳ-сон "Спорт турларини ва спорт турининг тармоқларини эътироф этиш, уларни спорт турлари реестрига киритиш ҳамда ушбу реестрни юритиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақидаги қарорга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 20 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 2923-5.
22. Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2025 йил 28 майдаги 06-сон "Суғурталовчилар ва қайта суғурталовчиларнинг тўлов қобилияти тўғрисидаги низомнинг 33-бандига ўзгартириш киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 23 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 1806-6.
23. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси бошлиғининг 2025 йил 16 майдаги 7-сон "Электр энергияси, нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишда Инсон ҳаёти ва соғлиғига юқори хавф солувчи омиллар реестрига киритиладиган маълумотлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисида"ги буйруғи.
2025 йил 23 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3633.
24. Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазирининг 2025 йил 17 июндаги 33-сон "Карантин остидаги маҳсулотни олиб қўйиш, қайтариб юбориш ва йўқ қилиш тартиби тўғрисидаги низомнинг 1-бандига ўзгартириш киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 24 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3191-3.
25. Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт ва молия вазирининг 2025 йил 23 майдаги 260-сон "Божхона юк декларациясини тўлдириш тартиби тўғрисидаги йўриқномага ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида"ги буйруғи.
2025 йил 24 июнда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 2773-12.
Электрон эксперт тизимлари янгиланди:
2025 й. 1 ИЮНЬ ҲОЛАТИГА КЎРА:
- АМАЛИЙ СОЛИҚ СОЛИШ;
- АМАЛИЙ БУХГАЛТЕРИЯ;
- СОЛИҚЛАР: САВОЛ ВА ЖАВОБЛАР;
- ЭКСПОРТ-ИМПОРТ ОПЕРАЦИЯЛАРИ;
- КОРХОНА ЮРИСТИ;
- КАДРЛАР БЎЙИЧА МАСЛАҲАТЧИ;
- ТЕКШИРУВ: "А" ДАН "Я" ГАЧА
2025 й. 1 МАЙ ҲОЛАТИГА КЎРА:
- КИЧИК КОРХОНА: ҲИСОБ, СОЛИҚЛАР, ҲУҚУҚ;
- ХОДИМЛАР БИЛАН ҲИСОБ-КИТОБЛАР;
- ҚУРИЛИШ
NB! Барча электрон экспертлик тизимлари ҳар ойда янги меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар билан тўлдирилади.