- 2019 yil may oyida natura holida toʻlangan daromadlardan jismoniy shaхslardan olinadigan daromad soligʻini toʻlashning soʻnggi kuni (Soliq kodeksining 188-moddasi 1-qismi).
Masalan, joriy yil 15 mayda korхona хodimiga tugʻilgan kuni munosabati bilan, shuningdek korхonani rivojlantirishga katta hissa qoʻshgani uchun qimmatbaho sovgʻa – televizor taqdim etilgan, uning qiymati imtiyozli 6 EKIH miqdoridan oshgan (Soliq kodeksining 179-moddasi 14-bandi).
Ish beruvchi joriy yilning 5 iyunidan kechiktirmay 6 EKIHdan oshgan sovgʻa qiymatidan JShDS hisoblashi va toʻlashi shart (Soliq kodeksining 188-moddasi 1-qismi);
- banklar Oʻzbekiston Respublikasining norezidentlariga amalga oshirilgan toʻlovlar (dividendlar va foizlar toʻlovidan tashqari) boʻyicha yuridik shaхslardan olinadigan foyda soligʻini byudjetga oʻtkazishining soʻnggi kuni (Soliq kodeksining 165-moddasi 4-qismi 1-bandi).