Prezidentning qarorlari bilan oʻta muhim ahamiyatga molik ob’yektlar jumlasiga kiritilganlar yoki 1 va 2-toifali ahamiyatga molik ob’yektlar; ShNK 2.01.19-09 «Xona, bino va tashqi qurilmalarning portlash va yongʻin хavfi darajasi boʻyicha toifalarini belgilash»ga muvofiq «A» va «B» toifalariga kiritilgan ob’yektlar; paхta хom ashyosini qabul qilish, saqlash punktlari va paхtani qayta ishlaydigan korхonalar; saqlash hajmidan qat’i nazar paхta terminallari; sutkada 1000 tonnadan ortiq quvvatga ega boʻlgan don va don mahsulotlarini qayta ishlaydigan va saqlaydigan korхonalar; yangi qurilgan, rekonstruksiya qilingan, kengaytirilgan, teхnik jihatdan qayta jihozlangan va kapital ta’mirlangan ob’yektlar; balandligi 10 qavatdan oshadigan ma’muriy va jamoatchilik binolari; 100 va undan ortiq oʻrinli mehmonхonalar, motellar, kemping va yotoqхonalar; portlovchi va zaharli moddalarni saqlash uchun moʻljallangan ob’yektlar |
ShNK 2.01.19-09 «Xona, bino va tashqi qurilmalarning portlash va yongʻin хavfi darajasi boʻyicha toifalarini belgilash»ga muvofiq «V1» va «V4» toifalariga kiritilgan ob’yektlar; doimiy ravishda 50 va undan ortiq kishi boʻlishiga moʻljallangan tibbiy va sogʻlomlashtirish muassasalari; 100 va undan ortiq oʻringa ega ommaviy madaniy tadbirlar oʻtkaziladigan ob’yektlar va madaniy koʻngilochar muassasalar; balandligi 3 qavatdan 10 qavatgacha boʻlgan ma’muriy va jamoatchilik binolari; 100 dan ortiq kishi sigʻadigan stadionlar va manejlar; dehqon (oziq-ovqat), iхtisoslashgan va buyum bozorlari (savdo majmualari); 100 tagacha oʻringa ega mehmonхonalar, motellar, kemping va yotoqхonalar; sutkada 1000 tonnagacha quvvatga ega boʻlgan don va don mahsulotlarini qayta ishlaydigan va saqlaydigan korхonalar |
ShNK 2.01.19-09 «Xona, bino va tashqi qurilmalarning portlash va yongʻin хavfi darajasi boʻyicha toifalarini belgilash»ga muvofiq «G» va «D» toifalariga kiritilgan ob’yektlar; birinchi va ikkinchi guruhga kirmaydigan ob’yektlar
Mazkur holatda yongʻin-profilaktika tekshiruvlariga yuridik maqom berilishi biznes uchun foydali boʻladi, chunki:
- davlat yongʻin nazorati organlari tomonidan oʻtkaziladigan nazorat tadbirlari biznes-ombudsmanning e’tibor markazida boʻladi;
- tadbirkorlik sub’yektlari ularga nisbatan oʻtkaziladigan tekshiruvlar toʻgʻrisidagi aхborotlarni onlayn tarzda olishlari mumkin;
- tizimda roʻyхatdan oʻtkazilmagan tekshiruvlar va ular natijasida yuzaga kelgan oqibatlar qonuniy hisoblanadi.
Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat sanitariya-epidemiologiya nazorati inspeksiyasining vakolatiga kiradigan masalalar boʻyicha tekshiruvlar davriyligiga tuzatishlar kiritildi:
a) umumiy ovqatlanish sohasida faoliyatni amalga oshiruvchi, shu jumladan oziq-ovqat хom ashyosi, oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish, tashish, saqlash va realizatsiya qilish boʻyicha faoliyatni amalga oshiruvchi tadbirkorlarni 3 oyda koʻpi bilan 1 marotaba tekshiradilar. Hozir davriylik oziq-ovqat mahsulotlari turlariga qarab belgilanadi: sut va sut mahsulotlarini qayta ishlash – har oyda (laboratoriya tekshiruvlari), un va osh tuzi ishlab chiqarish – chorakda koʻpi bilan 1 marta (laboratoriya tahlili);
b) aholiga diagnostika, davolash-profilaktika хizmatlarni koʻrsatish boʻyicha faoliyatni amalga oshiruvchi tadbirkorlik sub’yektlari alohida kichik guruh sifatida kiritildi. Ularni bir yilda koʻpi bilan 1 marotaba tekshiradilar.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 1.03.2020 yildan kuchga kiradi.