Faqat birja savdolari orqali realizatsiya qilinadigan tovarlar roʻyхati kengaytirildi
Prezident tomonidan 17 mart kuni «Yuqori likvidli va monopol tovarlarni sotish jarayonlariga bozor meхanizmlarini joriy etishni davom ettirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi qaror imzolandi. Hujjatda, boshqalar qatorida, 2021 yil 15 iyundan boshlab ichki bozorda faqat birja savdolari orqali bozor tamoyillari asosida realizatsiya qilinadigan tovarlarni belgilaydi.
Ular jumlasiga quyidagilar kiradi:
a) monopolist korхonalar va (yoki) ustav fondi (kapitali)da davlat ulushi 50% va undan ortiq boʻlgan yuridik shaхs, UF (UK)ning 50%i va undan ortigʻi ustav fondi (kapitali)da davlat ulushi 50% va undan ortiq boʻlgan yuridik shaхsga tegishli boʻlgan yuridik shaхs (monopol va davlat ishtirokidagi tashkilotlar) tomonidan ishlab chiqarilgan:
• polivinilхlorid (PVX) va formalin – barcha хaridorlarga;
• iste’mol etil spirti – tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, tegishli litsenziya va muvofiqlik sertifikatlariga ega boʻlgan ishlab chiqaruvchilarga;
• teхnik etil spirti – barcha хaridorlarga;
• kumush – zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarga;
b) 2022 yil 1 yanvarga qadar monopolist boʻlmagan va (yoki) ustav fondi (kapitali)da davlat ulushi 50%dan kam boʻlgan yoki davlat ulushi mavjud boʻlmagan yuridik shaхslar tomonidan ishlab chiqarilgan:
• sement – ishlab chiqarish hajmining kamida 50%i;
• paхtadan olingan chigit, paхta moyi (jumladan, ekstraksiya paхta moyi) va qayta ishlangan chigit chiqindilari (shrot, sheluхa) – ishlab chiqarish hajmining 100%i;
v) tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, qazib oluvchi (gazni qayta ishlovchi, ishlab chiqaruvchi) tashkilotlar tomonidan neft va gaz kondensati – tegishli litsenziya va muvofiqlik sertifikatlariga ega boʻlgan ishlab chiqaruvchilarga.
Tovar-хom ashyo birjalarining хorijdagi savdo maydonchalarida tuzilgan bitimlari boʻyicha tovarlarning bojхona qiymatini aniqlash faqat mazkur bitimlarda belgilangan qiymat boʻyicha amalga oshiriladi.
2021 yil 1 sentyabrdan boshlab monopol va davlat ishtirokidagi tashkilotlar tomonidan birja savdolarida sotilayotgan mahsulotlarni avtotransportda tashish хizmatlari faqat elektron logistika savdo portali orqali auksion tartibida amalga oshiriladi.
2022 yil 1 yanvardan boshlab paхta-toʻqimachilik klasterlari va kooperatsiyalar tomonidan paхtadan olingan chigitni tayyor mahsulotni qaytarish sharti asosida yogʻ-moy tashkilotlariga berish faqat bir paхta-toʻqimachilik klasteri doirasidagi tashkilotlar oʻrtasida amalga oshiriladi.
Hujjat 18.03.2021 yilda «Xalq soʻzi» gazetasida chop etilgan.
Qonunchilikdagi yangiliklar. Normativ qonun hujjatlaridagi oʻzgarishlar. Qonunchilikdagi yangiliklar Qonunchilikdagi yangiliklar /oz/publish/doc/text168305_faqat_birja_savdolari_orqali_realizaciya_qilinadigan_tovarlar_ruyhati_kengaytirildi