SKga oʻzgartirishlar: dividendlar va foizlar, musiqa cholgʻu asboblari, baliqchilik tarmogʻi
Moliya vazirligining 26.07.2022 yildagi OʻRQ-785-son Qonuni bilan SKga kiritilgan yangiliklar yuzasidan tushuntirishlarini e’lon qilamiz. Ushbu materialda - dividendlar va foizlardan olinadigan soliqlar, musiqa cholgʻu asboblari va baliqchilik tarmogʻi ishlab chiqaruvchilariga soliq solish haqida.
Dividendlar va foizlardan olinadigan soliqlar bekor qilinadi (pasaytiriladi)
1. Jismoniy shaхslar – Oʻzbekistonning rezidentlari va norezidentlari aksiyalari boʻyicha hisoblangan dividendlar JShDSdan ozod qilinadi. Imtiyoz 2022 yil 1 apreldan 2024 yil 31 dekabrga qadar amal qiladi
Imtiyoz joriy etilgunga qadar aksiyalar boʻyicha hisoblangan dividendlarga jismoniy shaхslar — rezidentlar uchun - 5% stavka boʻyicha, jismoniy shaхslar — Oʻzbekistonning norezidentlari uchun - 10% stavka boʻyicha soliq solingan.
Dividendlar jumlasiga kiradigan toʻlovlar SKning 41-moddasida belgilangan.
Masalan, aksiyadorlik jamiyati jismoniy shaхs-rezident va jismoniy shaхs-norezidentga 10 mln soʻmdan dividendlar hisobladi. Imtiyoz joriy etilgunga qadar jamiyat jismoniy shaхs-rezident dividendlaridan 0,5 mln soʻm (10 х 5%), jismoniy shaхs-norezident dividendlaridan esa – 1 mln soʻm (10 х 10%) ushlab qolgan boʻlardi. 2022 yil 1 apreldan boshlab soliq ushlab qolinmaydi. Ikkala aksiyador 10 mln soʻm miqdorida dividendlar oladi.
2. Yuridik shaхslar – Oʻzbekistonning norezidentlari aksiyalari boʻyicha hisoblangan dividendlar boʻyicha foyda soligʻi stavkasi 10%dan 5%gacha pasaytirildi. Masalan, aksiyadorlik jamiyati yuridik shaхs – norezidentga 10 mln soʻm dividendlar toʻladi. Imtiyoz joriy etilgunga qadar jamiyat yuridik shaхs – norezident dividendlaridan 1 mln soʻm (10 х 10%) ushlab qolgan boʻlardi. 2022 yil 1 apreldan boshlab ushlab qolish summasi 2 baravar kam boʻladi va 0,5 mln soʻmni (10 х 5%) tashkil qiladi.
3. Xoʻjalik jamiyatlari obligatsiyalari boʻyicha jismoniy va yuridik shaхslarga - Oʻzbekiston rezidentlari va norezidentlariga hisoblangan foizlar JShDS va foyda soligʻidan ozod qilinadi. Imtiyoz joriy etilgunga qadar obligatsiyalar boʻyicha foizlarga soliq:
- jismoniy shaхslar - Oʻzbekistonning rezidentlari uchun - 5% stavka boʻyicha;
- jismoniy shaхslar va yuridik shaхslar - Oʻzbekistonning norezidentlari uchun - 10% stavka boʻyicha
- yuridik shaхslar - Oʻzbekistonning rezidentlari - foyda soligʻi toʻlovchilari uchun - foyda soligʻi stavkasi boʻyicha (aksariyat yuridik shaхslar uchun - 15%) solingan.
Masalan, jamiyat jismoniy shaхs - Oʻzbekistonning rezidentiga, jismoniy shaхs - Oʻzbekistonning norezidentiga va yuridik shaхs - Oʻzbekistonning rezidenti - foyda soligʻi toʻlovchisiga 10 mln soʻmdan obligatsiyalar boʻyicha foizlar hisobladi. Imtiyoz joriy etilgunga qadar jamiyat obligatsiyalar boʻyicha foizlardan soliqni quyidagi tarzda ushlab qolgan boʻlardi:
- jismoniy shaхs - Oʻzbekistonning rezidentidan 5% stavka boʻyicha 0,5 mln soʻm (10 х 5%) summada;
- jismoniy shaхs - Oʻzbekistonning norezidentidan 10% stavka boʻyicha 1 mln soʻm (10 х 10%) summada.
Yuridik shaхs - Oʻzbekistonning rezidenti foyda soligʻini mustaqil ravishda 15% stavka boʻyicha 1,5 mln soʻm (10 х 15%) summada toʻlagan boʻlardi.
2022 yil 1 apreldan boshlab bunday foizlardan soliq ushlab qolinmaydi va toʻlanmaydi. Barcha foiz oluvchilar ularni soliqlarsiz 10 mln soʻm miqdorida oladilar.