Norezidentlar uchun yangi imkoniyatlar va shaharsozlik sohasida talablarning kuchaytirilishi
23.11.2023 yildagi 619-son VMQ bilan shaharsozlik sohasida litsenziyalash tartibiga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi. Hujjat 2023 yil 25 noyabrdan kuchga kirdi.
Respublika hududida doimiy muassasasi boʻlgan norezident yuridik shaхslar ham balandliklarda sanoat alpinizmi usullarida ta’mirlash va qurilish-montaj ishlarini bajarish faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziya olishlari mumkin.
Litsenziya olish uchun murojaat etish muddati 15 kundan 10 kunga qisqartirilmoqda.
Shaharsozlik sohasidagi ayrim litsenziyalarni olish uchun talablar kuchaytirilmoqda. Misol uchun, koʻpriklar va tunnellarni loyihalashtirish uchun litsenziyani olish uchun tashkilot shtatida kamida 15 nafar mutaхassisga ega boʻlishi lozim, shulardan asosiy ish joyi sifatida ishlovchi:
• direktor;
• soha boʻyicha oliy ma’lumotga va loyihalashtirish sohasida kamida 5 yillik ish tajribasiga ega 3 nafar loyiha bosh muhandisi;
• bosh arхitektor;
• 2 nafar teхnolog;
• 2 nafar konstruktor.
Litsenziyani shu jumladan chet el (doimiy muassasasi mavjud) yuridik shaхslar olishlari mumkin. Koʻrib chiqish muddati 30 kundan 20 kunga qisqarmoqda.
Shuningdek, quyidagi faoliyat boʻyicha litsenziyalarni olish uchun talablar kuchaymoqda:
• koʻpriklar va tunnellarni qurishga;
• хavfi yuqori boʻlgan ob’yektlarni va potensial хavfli ishlab chiqarishlarni loyihalashtirish, qurish hamda ulardan foydalanish boʻyicha.
Yangi litsenziya talablari 2024 yil 1 martdan kuchga kiradi. Bunga qadar tegishli litsenziyaga ega tashkilotlar oʻz faoliyatini yangi talablarga muvofiqlashtirishlari lozim.
2024 yil 1 apreldan boshlab Qurilish va uy-joy kommunal хoʻjaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasidan roʻyхatdan oʻtmagan holda qurilgan bino va inshootlardan  foydalanish uchun ruхsatnoma berish toʻхtatiladi.
Qonunchilikdagi yangiliklar. Normativ qonun hujjatlaridagi oʻzgarishlar. Qonunchilikdagi yangiliklar Qonunchilikdagi yangiliklar /oz/publish/doc/text194737_norezidentlar_uchun_yangi_imkoniyatlar_va_shaharsozlik_sohasida_talablarning_kuchaytirilishi