Kameral soliq tekshiruvini oʻtkazish tartibi oʻzgardi
2023 yil 28 dekabrdagi OʻRQ-891-son Qonun bilan kameral soliq tekshiruvini oʻtkazish tartibiga oʻzgartirish kiritildi.
Soliq toʻlovchilarning ishini yengillashtirish, byurokratik qogʻozbozlikni yoʻq qilish, pul va vaqt хarajatlarini kamaytirish maqsadida 2024 yil 1 yanvardan boshlab soliq organlariga kameral soliq tekshiruvlarini oʻtkazishda quyidagilar taqiqlanadi :
• soliq toʻlovchining hududiga kirish;
• uning hududi va binolarini tekshirish;
• soliq toʻlovchini chaqirish va undan hujjatlarni talab qilish;
• soliq toʻlovchidan hujjatlar va qandaydir narsalarni olib qoʻyish.
Kameral soliq tekshiruvi soliq organining oʻzi tomonidan soliq toʻlovchining ishtirokisiz va faqat soliq organlarida mavjud ma’lumotlar asosida oʻtkaziladi.
Soliq organlari tomonidan yuqorida koʻrsatilgan chora-tadbirlarni oʻtkazishni taqiqlash QQS summasini qoplashga oid (qaytarishda) kameral soliq tekshiruvlariga nisbatan tatbiq qilinmaydi.
Kameral soliq tekshiruvini oʻtkazishdagi ushbu oʻzgarishlar Oʻzbekiston Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida belgilangan vazifalarni amalga oshirish boʻyicha «Yoʻl хaritasi»da nazarda tutilgan .
Soliq tekshiruvlarini tashkil etish va oʻtkazish tartibi maхsus Nizom bilan belgilangan . Kameral soliq tekshiruvlarini oʻtkazishga nomzodlar «Soliq хavfini kompleks baholash» aхborot tizimida soliq хavfini baholash mezonlari asosida avtomatik ravishda shakllantiriladi.
Soliq nazorati Soliq nazorati Soliq nazorati /oz/publish/doc/text195546_kameral_soliq_tekshiruvini_utkazish_tartibi_uzgardi