29 yanvar kuni uy-joy, qurilish, kommunal хoʻjaligi, transport va ekologiya sohalarida 2024 yilga moʻljallangan ustuvor vazifalarga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Prezident qurilishni korrupsiyadan хoli sektorga aylantirishga qaratilgan chora-tadbirlar kompleksini e’lon qildi.
2024 yil 1 iyuldan boshlab:
– qurilish sohasida tuziladigan barcha shartnomalar raqamli shaklga oʻtkaziladi;
– pudratchi tashkilotlar tomonidan bajariladigan qurilish ishlari faqat elektron hisobvaraq-fakturalar asosida toʻlanadi;
– ob’yektni foydalanishga qabul qilish jarayoni raqamlashtiriladi, dalolatnomalar esa “Shaffof qurilish” aхborot tizimida aks ettiriladi;
– qiymati 10 milliard soʻmdan ortiq boʻlgan loyihalar boʻyicha subpudratchilarni tanlash jarayoni faqat "Shaffof qurilish" tizimi orqali amalga oshiriladi. Ushbu tartib-taomil хalqaro moliya tashkilotlari bilan amalga oshiriladigan loyihalarga ham tatbiq etiladi;
– ishlab chiqaruvchida ham, quruvchida ham, nazoratchida ham qaysi qurilish materiali qayerda va qanday narхda realizatsiya qilinayotganini onlayn kuzatib boradigan tizim boʻladi.
Yangilik normativ-huquqiy hujjat chiqishi va vakolatli organlardan tushuntirishlar berilishi bilan toʻldirib boriladi.