2024 yil 1 maydan boshlab yoshga doir va nogironlik boʻyicha, toʻliq boʻlmagan chogʻdagi, boquvchisini yoʻqotganlik pensiyasi va nafaqalarning eng kam miqdorlari oshirildi (30.04.2024 y. PF-69-son).
Prezidentning 30.04.2024 yildagi PF-69-son Farmoniga asosan 2024 yil 1 maydan quyidagilar belgilandi:
- zarur ish stajiga ega boʻlmagan keksa yoshdagi fuqarolarga beriladigan nafaqa miqdori — oyiga 648 000 soʻm;
- ish staji toʻliq boʻlmagan chogʻdagi yoshga doir pensiyaning eng kam miqdori qoʻshimcha toʻlovni hisobga olgan holda — oyiga 648 000 soʻm;
- oʻzgalar parvarishiga muhtoj nogironligi boʻlgan 18 yoshgacha bolalarning parvarishi bilan band boʻlgan bolaning qonuniy vakiliga beriladigan nafaqa miqdori — oyiga 648 000 soʻm;
- boquvchisini yoʻqotganlik nafaqasi oluvchilarning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun nafaqa miqdori — oyiga 648 000 soʻm;
- boquvchisini yoʻqotganlik pensiyasi oluvchilarning bir nafar mehnatga qobiliyatsiz oila a’zosi uchun pensiyaning eng kam miqdori — oyiga 648 000 soʻm.