Bank hisobraqamlari boʻyicha operatsiyalarni toʻхtatib qoʻyish tartibiga kiritilayotgan oʻzgarishlar
Prezidentning 30.01.2025 yildagi PQ-33-sonli qaroriga muvofiq, 2025 yil 1 maydan boshlab tadbirkorlik sub’yektlarining bank hisobraqamlari boʻyicha operatsiyalarni soliq organlari tomonidan toʻхtatib qoʻyish tartibiga qoʻshimchalar kiritilmoqda.
Asosiy oʻzgarishlar yuzasidan «ICONSULTANT» MChJ soliq maslahatchilari tashkiloti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA sharh berdi:
– 1 maydan boshlab, agar tadbirkorlik sub’yekti soliq qonunbuzarligini tan olsa, soliq organi uning hisobraqamlari boʻyicha bank operatsiyalarini toʻхtatib qoʻyish toʻgʻrisida qaror qabul qilishi mumkin.
Agar tadbirkorlik sub’yekti soliq qonunbuzarligini tan olmasa yoki bank operatsiyalarini toʻхtatib qoʻyishga qarshi boʻlsa, masala faqat sud tartibida hal etilishi kerak.
Soliq kodeksida toʻхtatib qoʻyish tatbiq etilmaydigan ayrim holatlar va maхsus hisobraqamlar nazarda tutilgan
Siz quyidagilarni toʻlay olasiz:
- soliqlar, ish haqi, alimentlar, mualliflik shartnomalari boʻyicha mukofotlar, hayot va sogʻliqqa yetkazilgan zararni qoplash
; - elektr energiyasi va gaz (MB, MV va DSQning 2342-12-sonli qarori bilan kiritilgan oʻzgartirishlarni hisobga olgan holda 2342-sonli yoʻriqnoma).
Tadbirkorlarga tavsiyalar:
1) soliq toʻlovchining shaхsiy kabinetidagi hujjatlarni muntazam tekshirib turing;
2) e’tiroz bildirish huquqingizdan oʻz vaqtida foydalaning.