АККРЕДИТАЦИЯ ТАШКИЛОТЛАРИНИНГ
ФАОЛИЯТИНИ МОНИТОРИНГ ҚИЛИШ
ВА УЛАРНИ РЕЕСТРДАН ЧИҚАРИШ
21. Агентлик реестрга киритилган аккредитация ташкилотларининг таълим дастурларини аккредитациядан ўтказиш бўйича фаолиятини ҳар уч йилда бир маротаба мониторингдан ўтказади.
22. Мониторинг доирасида қуйидагилар амалга оширилиши мумкин:
манфаатдор томонлардан (таълим ташкилотлари, иш берувчилар, таълим олувчилар ва бошқалар) Агентликка келиб тушаётган ёки Интернет жаҳон ахборот тармоғида кенг муҳокамага сабаб бўлган ариза ва шикоятларни ўрганиш;
аккредитация ташкилоти томонидан белгиланган аккредитациядан ўтказиш талаблари, баҳолаш мезонлари ва ўтказиш тартиблари, шу жумладан аккредитация стандартлари ва методологияси асосида аккредитация фаолияти амалга оширилаётганлигини таҳлил қилиш.
Мониторинг ўтказиш муддати бир ойдан ошмаслиги лозим.
23. Мониторинг натижасида аккредитация ташкилоти фаолиятида камчиликлар аниқланган ҳолларда аккредитация ташкилотига ушбу камчиликларни бартараф этиш бўйича хабарнома юборилади, бундан мазкур Низомнинг 24-бандида назарда тутилган ҳоллар мустасно.
Хабарномада аккредитация ташкилоти фаолиятида аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан Агентликнинг тавсиялари баён этилиши мумкин.
Аккредитация ташкилоти ўз фаолиятида аниқланган камчиликларни Агентлик томонидан белгилаган муддатда бартараф этиши ҳамда бу ҳақида Агентликни хабардор қилиши лозим. Бунда, камчиликларни бартараф этиш муддати бир ойдан кам бўлмаслиги керак.
Мазкур банднинг учинчи хатбошисида белгиланган муддатда аккредитация ташкилоти томонидан камчиликлар бартараф этилмаган ҳолларда Агентлик мониторинг натижалари бўйича маълумотномани асослантирувчи ҳужжатлар билан бирга Комиссияга тақдим этади ҳамда бир иш куни ичида бу ҳақида аккредитация ташкилотини хабардор қилади.
24. Мониторинг натижаси бўйича ушбу Низомнинг 26-банди тўртинчи-олтинчи хатбошиларида назарда тутилган ҳолатлар аниқланганда Агентлик мониторинг натижалари бўйича маълумотномани асослантирувчи ҳужжатлар билан бирга Комиссияга тақдим этади ҳамда бир иш куни ичида бу ҳақида аккредитация ташкилотини хабардор қилади.
25. Аккредитация ташкилотини реестрдан чиқариш тўғрисидаги масалани Комиссия томонидан кўриб чиқишда Комиссия йиғилиши ўтказилишидан камида бир ҳафта олдин Комиссия йиғилишининг жойи, санаси ва вақти тўғрисида аккредитация ташкилоти хабардор қилинади. Бунда, аккредитация ташкилотининг вакили Комиссия йиғилишида иштирок этиб, ўзининг фикр-мулоҳазалари ва эътирозларини билдиришга ҳақли.
26. Қуйидагилар аккредитация ташкилотини реестрдан чиқариш тўғрисидаги Комиссиянинг қарорини қабул қилиш учун асос ҳисобланади:
аккредитация ташкилоти тугатилганда;
аккредитация ташкилоти ихтиёрий равишда реестрдан чиқариш тўғрисида ариза билан мурожаат қилганда;
таълим ташкилотларини аккредитациядан ўтказиш бўйича қарорларни қабул қилишда коррупция ёки бошқа ноқонуний хатти-ҳаракатлар юз берганлиги аниқланганда;
аккредитация ташкилотининг ташқи баҳолаш бўйича ҳисоботи нотўғри ёки қалбаки ҳужжатлар асосида шакллантирилганлиги аниқланганда;
аккредитация ташкилотлари таълим ташкилотларини таълим тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ҳамда ушбу Низомда белгиланган талабларга зид равишда аккредитациядан ўтказаётганлиги тасдиқланганда;
аккредитация ташкилотини мониторинг қилиш натижасида аниқланган камчиликлар аккредитация ташкилоти томонидан мазкур Низомнинг 23-банди учинчи хатбошисида белгиланган муддатда бартараф этилмаган тақдирда.
Аккредитация ташкилотини реестрдан чиқариш тўғрисидаги қарор мазкур қарор қабул қилинган куннинг ўзида Агентликнинг расмий веб-сайтда эълон қилинади.