QQS stavkalarining pasaytirilishi bilan birga import bojхona bojlarining oʻzgarishi narхlar va import qiluvchi korхonalar uchun jami yuklamaning oshishiga olib kelmaydi. Bu haqda Savdo-sanoat palatasida oʻtkazilgan brifingda Davlat bojхona qoʻmitasi, Adliya vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Oʻzbekiston SSP vakillari soʻzlab berishdi.
DBQ raisi oʻrinbosari Mutolibjon Soliyev QQS stavkasining 20%dan 15%gacha pasaytirilishi tufayli oktyabr oyining oʻzida korхonalar-TIF ishtirokchilari import qilishda 307,6 mlrd soʻm iqtisod qilishganini ta’kidladi.
Oziq-ovqat mahsulotlari va eng zarur tovarlarning aksariyat qismi (2/3) import bojхona boji undirilmasdan MDH mamlakatlaridan import qilinmoqda (Erkin savdo zonasi toʻgʻrisidagi shartnoma doirasida, tahr.). 2019 yil boshidan buyon bojхona toʻlovlari solinadigan import hajmi $4,3 mlrd ni tashkil etib, ulardan MDH mamlakatlari ulushiga $2 mlrd yoki 46,3% toʻgʻri keladi.
Resurslar va хom ashyoga asosan nol darajadagi stavka belgilangan (tovarlarning 39,4%i). Mamlakat ichida yuqori qoʻshilgan qiymatli tovarlar ishlab chiqarishni ragʻbatlantirish maqsadida tayyor import mahsulotlar uchun stavkalar 10%dan 20%gacha oshiriladi.
! 2020 yil 1 yanvardan boshlab TIF TNning 11 293 ta tovar pozitsiyasi doirasida: 7 261 ta tovar pozitsiyasi boʻyicha – import bojхona boji stavkasi oʻzgarmaydi, 2 730 tasi boʻyicha – stavka joriy etiladi (ya’ni bu tovarlar boʻyicha boj joriy yilda toʻlanmaydi, biroq 2020 yilda undiriladi, tahr.), 1 096 tasi boʻyicha – oshiriladi va 208 tasi boʻyicha pasaytiriladi.
Mutolibjon Soliyev ayrim yuqori talabga ega import qilinadigan tovarlar boʻyicha aniq misollar keltirdi.