Asosiy stavka yanvar oyida 16% darajasida qoldirildi
2020 yil 1 yanvardan boshlab Markaziy bank qayta moliyalashtirish stavkasi oʻrniga asosiy stavka tushunchasini kiritdi hamda uning miqdorini 16% darajasida belgiladi. Bunda qayta moliyalashtirish stavkasi qonun hujjatlarida belgilangan barcha hollarda  oʻz kuchini saqlab qoladi. Bu haqda Markaziy bank ma’lum qildi.
Bu qayta moliyalashtirish stavkasi qoʻllaniladigan barcha hisob-kitoblarda ilgarigidek koʻrsatkichdan – 16%dan foydalanish lozim.
Asosiy stavka  qayta moliyalashtirish stavkasiga qaraganda ikki marta koʻp qayta koʻrib chiqiladi. Eslatib oʻtamiz, MB qayta moliyalashtirish stavkasini bir yilda 4 marta qayta koʻrib chiqqan.
Buхgalteriya hisobi va soliq solishga doir normativ hujjatlardagi yangi oʻzgarishlar Yangiliklar Yangiliklar /oz/publish/doc/text156946_asosiy_stavka_yanvar_oyida_16_procentov_darajasida_qoldirildi