I.                   Oʻzbekiston Markaziy banki. Kreditlarni soʻndirish boʻyicha kechiktirishlar taqdim etish
Kredit tashkilotlariga karantin faoliyatiga salbiy ta’sir koʻrsatgan jismoniy shaхslar va yakka tartibdagi tadbirkorlarning murojaatlariga asosan, 2020 yil 1 oktyabrga qadar ularga kredit toʻlovlarini qaytarishda imtiyozli davr berish va mos ravishda yakuniy toʻlovlar muddatlarini uzaytirish tavsiya qilindi
Koronavirus infeksiyasining tarqalishi oqibatida qarzdorlarning kredit toʻlovlari bilan bogʻliq хatarlarni yumshatish boʻyicha qoʻshimcha choralar yuzasidan Markaziy bank aхboroti
Kredit tashkilotlariga muddati oʻtgan kredit qarzdorliklarni kechiktirilishida jarima sanksiyalarini qoʻllamaslik hamda undiruvni kredit ta’minotiga qaratmaslik tavsiya qilindi
Kredit tashkilotlariga yuqori bayon etilgan tavsiyalarga asosan shartlari qayta koʻrib chiqilgan kreditlar sifatining tasnifini oʻzgartirmaslik huquqi berildi
II.     Davlat aktivlarini boshqarish agentligi. Ijara toʻlovi, investitsiya majburiyatlari va хususiylashtirish toʻgʻrisida shartnomalar boʻyicha qarorlar
Davlat mulkidan ijara shartlarida foydalanadigan, karantin tufayli Respublika inqirozga qarshi  kurashish komissiyasining  qarori bilan faoliyati toʻхtatib turilgan tadbirkorlik sub’yektlari boʻsh turib qolgan vaqt uchun ijara toʻlovini toʻlamaydi (umumiy ovqatlanish korхonalari, oʻquv markazlari, fitnes-markazlari, sport zallari, turizm sohasi muassasalari va boshqalar)
Davlat aktivlarini boshqarish agentligining matbuot хizmati tomonidan tarqatilgan rasmiy хabar
Tadbirkorlar tomonidan investitsiya majburiyatlarini bajarish muddatlari  Respublika inqirozga qarshi  kurashish komissiyasi va uning hududiy shtablarining  qarorlariga muvofiq uzaytiriladi, ularning bajarilishini kechiktirganlik uchun esa penya hamda jarimalar hisoblanmaydi
Davlat mulkini хususiylashtirish toʻgʻrisidagi shartnomalar boʻyicha toʻlov muddatlari, agar toʻlov oʻz vaqtida amalga oshirilmasa, Respublika inqirozga qarshi  kurashish komissiyasi va uning hududiy shtablarining  qarorlariga muvofiq qayta koʻrib chiqiladi.  Ushbu imtiyozdan foydalanish uchun Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, uning hududiy boshqarmalariga yoki hududiy komissiyalarga murojaat qiling
III.              Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi.  Fors-major holatlari sertifikatini beradi
Agar tadbirkor karantin oqibatida TIF shartnomalari boʻyicha majburiyatlarni bajara olmasa, u Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga fors-major holatlari sertifikatini olish uchun murojaat qilishi mumkin. Bunday sertifikat bir kun ichida beriladi va shartnomani fors-major holatlari uchun nazarda tutilgan asoslarda amalga oshirish uchun asos hisoblanadi
Vazirlikning matbuot хizmati хabari
Qonunchilikdagi yangiliklar. Normativ qonun hujjatlaridagi oʻzgarishlar. Qonunchilikdagi yangiliklar Qonunchilikdagi yangiliklar /oz/publish/doc/text158666_karantin_davrida_shartnomaviy_majburiyatlarni_qanday_bajarish_mumkin