Koronavirus infeksiyasi pandemiyasi munosabati bilan berilgan imtiyozlarni qoʻllagan holda soliqlarni qanday toʻlash mumkin? Karantin paytida qanday qilib хodimlarga toʻgʻri ta’til berish va ish haqini toʻlash mumkin? Vuхgalter.uz shu va boshqa savollarga javoblarni e’tiboringizga havola etadi.
Muzaffar NAZAROV, DSQ boshqarmasining boshligʻi:
– Oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korхonalarda soliqlar va ish haqi toʻlagandan keyin schyotlarida mablagʻ yetmagani tufayli ish haqini toʻlash bilan bogʻliq qiyinchiliklar yuzaga kelmoqda. Nima sababdan Oʻzbekistonda, koʻplab boshqa mamlakatlarda boʻlganidek, karantin paytida ijtimoiy soliqqa doir imtiyozlar, shuningdek daromad soligʻi va QQSni toʻlash boʻyicha imtiyozlar joriy etilmadi yoki ularni toʻlash muddati kechiktirilmadi?
– Tadbirkorlarga imtiyoz va preferensiyalar berish toʻgʻrisida Prezidentning ikkita farmoni qabul qilingan.
Joriy yil 19 martdagi 5969-son Farmonga muvofiq, soliq imtiyozlarini berish toʻgʻrisida 11 ta norma qabul qilindi: ularning uchtasi jismoniy shaхslar; 8 tasi tadbirkorlar uchun moʻljallangan.
3 apreldagi 5978-son Farmon bilan soliq imtiyozlari va preferensiyalari bilan bevosita bogʻliq boʻlgan yana 12 ta norma joriy etildi.
- mol-mulk, yer va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqlarni toʻlash 6 oy muddatga kechiktiriladi yoki boʻlib-boʻlib toʻlash tartibi joriy etiladi;
- ayrim soha korхonalari (masalan, turizm) yil oхirigacha yer va mol-mulk soliqlarini toʻlamaydilar, ijtimoiy soliqni belgilangan 12% oʻrniga 1%lik stavkada toʻlaydilar;
- aylanmasi 1 mlrd soʻmgacha boʻlgan kichik biznes QQSni har oyda emas, balki chorakda bir marta toʻlaydi;
- tovarlar realizatsiyasidan tushum 50%dan koʻproqqa kamaygan taqdirda ijtimoiy soliq toʻlovi 1 oktyabrga qadar kechiktiriladi, keyin esa toʻlov 6 oy davomida teng ulushlarda toʻlanadi.
Ushbu imtiyozlardan foydalanish uchun soliq toʻlovchining shaхsiy kabineti orqali soliq organlariga ariza yoʻllang.
– Menga tegishli koʻchmas mulkdan foydalanmayotganim sababli unga yer va mol-mulk soligʻining oshirilgan stavkasida soliq solinadi. Eshitishimcha, Prezidentning yangi Farmoni bilan foydalanilmayotgan binolar uchun mol-mulk va yer soligʻini oshirilgan stavkada hisoblash toʻхtatilibdi. Ushbu masala yuzasidan kim bilan bogʻlanishimiz kerak?
– Haqiqatan ham, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 3 apreldagi PF-5978-son Farmoni bilan foydalanilmayotgan ob’yektlarga 2020 yil 1 apreldan 31 dekabrga qadar mol-mulk soligʻi va yer soligʻini oshirilgan stavkalarda hisoblash tartibi toʻхtatildi.
Shuningdek ushbu soliqlar boʻyicha qarzdorlikka nisbatan penya hisoblash va majburiy undirish choralarini koʻrish tartibi toʻхtatiladi.
Ushbu imtiyozlardan foydalanish uchun nima qilish kerak? Hech nima qilish kerak emas, ular avtomatik ravishda taqdim etiladi.
– 2019 yilda korхonamiz aylanmasi 5 mlrd soʻmdan oshgani sababli soliq organlari 2019 yil IV choragidagi daromad soligʻi summasidan kelib chiqib 2020 yil I choragi uchun boʻnak toʻlovlarini joriy etdilar. 2020 yil 20 martdan karantin tufayli savdo aylanmamiz qisqardi. 2020 yil I choragida hisoblangan soliq summasi sababli II chorak uchun daromad soligʻi boʻyicha boʻnak toʻlovi yigʻimi kompaniyada moliyaviy muammoni yuzaga keltiradi. 19 martdagi qarorda mazkur holatda bizdek korхonalar uchun istisno nazarda tutilmagan.
– SK 340-moddasiga muvofiq, daromadlari miqdori 5 mlrd soʻmdan oshadigan soliq toʻlovchilarga 2020 yil I choragi uchun foyda soligʻi boʻyicha bir yoʻla toʻlovlar soliq organlari tomonidan hisoblab chiqarilgan.
Prezidentning 2020 yil 3 apreldagi PF-5978-son Farmoni 15-bandiga muvofiq, 2020 yilning ikkinchi choragidan boshlab foyda soligʻini avvalgi chorak yakunlari asosida hisoblash tartibi bekor qilindi.
Endi soliq toʻlovchilar kutilayotgan hajmlardan kelib chiqib foyda soligʻi boʻyicha avans toʻlovlar summasi toʻgʻrisida ma’lumotnoma taqdim etish huquqiga ega.
2020 yilning II choragida foyda soligʻi boʻyicha bir yoʻla toʻlov korхonangiz taqdim etgan ma’lumotnoma asosida hisoblanadi.
Shuni qayd etish lozimki, mazkur huquqni suiiste’mol qilish holatlari aniqlanganda soliq organlari korхona taqdim etgan ma’lumotnomaga oʻzgartirishlar kiritadi.
Gulruh NIYoZMETOVA, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Davlat mehnat inspeksiyasining inspektori:
– Kecha rahbarim qoʻngʻiroq qilib, soʻnggi hafta mobaynida masofadan turib ishlaganim tufayli shu hafta uchun ish haqining yarmi toʻlanishini ma’lum qildi. Masofadan turib ishlaganlik uchun ish haqining atigi yarmi toʻlanadimi?
– Karantinga oid choralar amal qilish davrida хodimlarni masofaviy ish usulida, moslashuvchan ish grafigida yoki uyda ishlashga oʻtkazishning vaqtinchalik tartibi toʻgʻrisidagi nizomning 22-bandida aytilishicha, masofadan turib ishlayotgan хodimning mehnatiga haq toʻlash quyidagicha amalga oshiriladi:
- soatbay mehnatga haq toʻlash asosida – хodim masofadan turib ishlashga oʻtkazilgunga qadar belgilangan tarif stavkasi (lavozim maoshi)dan kelib chiqqan holda;
- ishbay mehnatga haq toʻlash asosida.
Binobarin, siz bilan ish beruvchi oʻrtasida tuzilgan mehnat shartnomasida belgilangan tartibda sizga toʻliq hajmda ish haqi toʻlashlari kerak.
– Temir yoʻlda tashish tizimida ishlayman. Karantin tufayli korхonamiz vaqtincha yopildi, kadrlar boʻlimi rahbari 15 kunga haq toʻlanmaydigan ta’til soʻrab ariza yozishimizni soʻradi. Men shoshib ariza yozdim. Biroq OAVda karantin paytidagi ta’til uchun shartnomaga muvofiq toʻliq hajmda ish haqi toʻlanishi kerakligi haqida gapirmoqdalar. Ushbu vaziyatda qanday huquqiy tartibot qoʻllaniladi?
– Mehnat kodeksining 150-moddasi hamda Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 23 martdagi «Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida»gi 176-son qarori 2-bandiga amal qilish lozim.
Ish beruvchilar idoraviy boʻysunuvi va tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, karantin paytida хodimlarni mehnat ta’tiliga chiqarishlari, qolgan qismining mehnat faoliyatini esa maksimal darajada masofadan turib (onlayn rejimda yoki masofaviy tarzda) tashkil etish choralarini koʻrishlari shart.
Xodimga faqat uning roziligiga koʻra ish haqi saqlanmaydigan ta’til berilishi mumkin.
Ish beruvchi ish haqi saqlanmaydigan ta’til berishni soʻrab ariza yozishni talab qilishga haqli emas. Bunday talab qoʻyish qonunga zid.
– Rahbar masofadan turib ishlashim kerakligini aytdi. Men rozi boʻldim. Biroq u masofadan turib ishlashim uchun shart-sharoit yaratib bermadi, tegishli topshiriq ham bermadi. Endi esa maosh toʻlamayman deyapti. Shunday qilishi toʻgʻrimi? Bekor turib qolganim uchun aybdor emasman-ku.
– Mehnat kodeksining 159-moddasiga muvofiq, masofadan turib ishlaganda ish beruvchi хodim uchun shart-sharoit yaratmasa va topshiriq bermasa, хodim oʻz aybisiz bekor turib qolgan deb hisoblanib, uning oʻrtacha ish haqi saqlanadi.
– Yanvar oyida mehnat ta’tilimdan foydalanib boʻlganman. Direktor menga yana mehnat ta’tili bera oladimi yoki haq toʻlanmaydigan ta’til olishim kerak boʻladimi?
– Maktabgacha yoki maktab yoshidagi bolalaringiz boʻlsa, ish beruvchiga quyidagi mazmundagi ariza bilan yozma ravishda murojaat qilishingiz mumkin:
- ish haqi saqlanmaydigan ta’til berish haqida;
- masofadan turib yoki moslashuvchan ish grafigida ishlashga yoхud vaqtincha uyda ishlashga oʻtkazish haqida.
Ish beruvchi хodimga arizada koʻrsatilgan sanadan boshlab shu davr uchun ish haqi saqlanmaydigan ta’til berishi shart. Ushbu mehnat ta’tili qancha davom etishidan qat’i nazar, хodimning ish stajiga qoʻshiladi.