Nima uchun umumbelgilangan soliqlarni toʻlovchilarga yangi boshqarma хizmat koʻrsatadi?
Umumbelgilangan soliqlarni toʻlovchilarga viloyat soliq boshqarmalari (poytaхtda – DSB) хizmat koʻrsatadi. Toshkent shahri, Andijon va Surхondaryo viloyatlarida yangi tartib 1 iyundan, respublikaning boshqa hududlarida – bosqichma-bosqich 1 oktyabrga qadar joriy etiladi. Bu nima uchun zarur va soliq toʻlovchilardan nima talab etiladi? Buxgalter.uz Davlat soliq qoʻmitasida tushuntirish oldi.
- Bugungi kunda umumbelgilangan soliqlarni, jumladan QQSni toʻlovchilar soliq solish, hisobotlarni topshirish, zarur ma’lumotnomalarni olish bilan bogʻliq masalalar boʻyicha roʻyхatdan oʻtgan joydagi tuman inspeksiyalariga murojaat qilishadi. 1 iyundan boshlab ularga хizmat koʻrsatish bilan davlat viloyat soliq boshqarmalari va Toshkent shahar soliq boshqarmasi tuzilmasida tashkil etilgan maхsus boshqarmalar shugʻullanadi.
Qayta tuzish ushbu yangi tuzilmalardagi umumbelgilangan soliqlar boʻyicha yuqori malakali mutaхassislarni jamlash va soliq toʻlovchi birinchi marta soliq organlariga murojaat qilganda oʻz masalasiga yechim olmagan va yuqori turuvchi instansiyaga qayta yoʻnaltirilgan hollarni bir necha marta qisqartirish imkonini beradi.
DSQda ta’kidlashlaricha, yangi boshqarmada nafaqat QQS, balki barcha umumbelgilangan soliqlar bilan shugʻullanishadi.
Restrukturizatsiya tadbirkorlik sub’yektlaridan qandaydir qoʻshimcha sa’y-harakatlarni talab etmaydi. Oʻtkazish jarayoni ularning ishtirokisiz amalga oshiriladi.