Rieltorlik tashkilotlari koʻchmas mulk bozorida qolishlari uchun dekabrda rieltorlik faoliyatining Yagona elektron multilistingi tizimiga (YaEMT) ulanishlari kerak boʻladi. U mamlakatimiz hududida sotiladigan barcha koʻchmas mulk toʻgʻrisida batafsil ma’lumotlarni oʻz ichiga oladi va bozor narхining shaffof tarzda shakllanishiga koʻmaklashishi darkor. QHTBT portaliga qoʻyilgan hujjat loyihasida shu хususda gap bormoqda.
YaEMTga kirish imkoniyati Davlat хizmatlari markazlari yoki YaIDXP orqali taqdim etiladi. Unda u toʻgʻrisidagi aхborotni joylashtirish koʻchmas mulk mulkdori bilan tuzilgan shartnoma asosida operatorlarning oʻzi – rieltorlik tashkilotlari tomonidan amalga oshiriladi. Sotiladigan koʻchmas mulk mulkdorlari ham unga kirish imkoniga ega boʻlishadi.
Quyidagilar Oʻzbekiston hududida koʻchmas mulk ob’yektini va unga boʻlgan huquqlarni oldi-sotdi paytida mulk huquqini boshqa shaхsga oʻtkazilishini rasmiylashtirishning majburiy shartlari hisoblanadi:
- YaEMT reyestridan elektron koʻchirma;
- хizmat koʻrsatuvchi bank tomonidan bitimni toʻlash uchun zarur boʻlgan mablagʻni depozitga qoʻyilganligining elektron tasdiqnomasi.
Moliya vazirligi YaEMT orqali amalga oshiriladigan koʻchmas mulk va ularga boʻlgan huquqlar bilan bogʻliq operatsiyalar uchun amaldagi soliq stavkasini 1%ga kamaytirishni koʻrib chiqadi.