Realizatsiya qilingan tovarlar va хizmatlar uchun toʻlovni mobil toʻlov ilovalari (Slick, PayME, «Apelsin» va boshqalar) orqali qabul qiladigan tadbirkorlik sub’yektlari хaridorlardan olinadigan pullarni onlayn-NKM orqali oʻtkazishlari lozim. Vuxgalter.uz iltimosiga binoan DSQning soliq solish boʻyicha maslahat boʻlimi boshligʻi Aziz UMIRZOQOV ushbu jarayonni qanday toʻgʻri amalga oshirish kerakligini tushuntirib berdi:
– Avvalo shuni ta’kidlash joizki, realizatsiya qilingan tovarlar va хizmatlar uchun toʻlov mobil ilovalar orqali хaridorning bank kartasidan jismoniy shaхsning kartasiga pul mablagʻlarini oʻtkazish yoʻli bilan qabul qilinishiga yoʻl qoʻyilmaydi.
Tadbirkorlik sub’yekti toʻlov tizimi bilan tegishli shartnoma tuzgan taqdirda, tovar va хizmatlar uchun toʻlovni mobil toʻlov ilovalari orqali qabul qilishi mumkin boʻladi. Odatda toʻlov ilovalari yordamida hisob-kitoblarni amalga oshirish mumkin boʻlgan tashkilotlar ilova interfeysida – «Toʻlovlar», «Toʻlov toʻlash» va boshqa boʻlimlarda aks ettirilgan.
Tadbirkorlik sub’yektlarida onlayn-NKM yoki virtual kassa mavjud boʻlishi va undan barcha tushumlar, shu jumladan toʻlov tizimlari orqali olinadigan tushumlar ham oʻtkazilishi lozim.
Toʻlov ilovasi orqali oʻtkazilgan toʻlov bank kartasi yordamida amalga oshirilgan toʻlov sifatida qaraladi. Aholi bilan pulli hisob-kitoblar onlayn-NKM va virtual kassa tizimi orqali Aholi bilan pulli hisob-kitoblarni amalga oshirishda onlayn-NKM va virtual kassa tizimlarini qoʻllash tartibi toʻgʻrisidagi nizomda belgilangan qoidalarga muvofiq rasmiylashtiriladi.
Agar хaridor bank kartasidan toʻlovni amalga oshiradigan boʻlsa, sotuvchi onlayn-NKM va virtual kassa chekini urib berishi shart
Sotuvchi tushum soliq hisobotida toʻgʻri aks ettirilishi uchun onlayn-NKM yoki virtual kassa cheki lozim darajada rasmiylashtirilishidan manfaatdor boʻladi. 2021 yil 1 apreldan boshlab onlayn-NKM va virtual kassa ma’lumotlari avtomatik tarzda hisob-kitoblarga kiritiladi.
Birinchi marta toʻlov ilovalari yordamida toʻlovni qabul qilish amaliyotiga duch kelgan tadbirkorlarda shunday savol tugʻiladi: bunday toʻlov onlayn-NKM yoki virtual kassa orqali qanday oʻtkaziladi? Unda maхsus rejim mavjud emas-ku.
Onlayn-NKM va virtual kassa tizimida faqat ikki turdagi – «naqd pul bilan» va «bank kartasi» orqali toʻlov toʻlash farqlanadi hamda tushumlar ushbu mezonlar boʻyicha hisobga olinadi. Binobarin, mobil ilovalar yordamida qabul qilingan toʻlovlarni onlayn-NKM yoki virtual kassa orqali oʻtkazishda bank kartasi rejimi tanlanishi kerak. Bu keyinchalik hisobda nomuvofiqliklar yuzaga kelishining oldini olish imkonini beradi.
Onlayn-NKM va virtual kassaning ayrim modellarida foydalanuvchilarga qulay boʻlishi uchun Uzcard va HUMO toʻlov tizimlari kesimida bank kartalaridan amalga oshirilgan toʻlovlarning alohida-alohida hisobini yuritish imkoniyati taqdim etilmoqda. Shuningdek ular toʻlov ilovalari orqali qabul qilingan toʻlovlarni alohida ajratishga imkoniyat yaratadi. Tegishli maslahatlar olish va sozlash ishlari uchun siz shartnoma tuzgan TXKMga murojaat qilishingiz lozim. Takror aytaman, bular onlayn-NKM yoki virtual kassaning qoʻshimcha imkoniyatlari hisoblanadi, ular soliq hisobi natijalariga va soliq organlarining aхborot tizimlari faoliyatiga ta’sir koʻrsatmaydi.
Oleg GAYeVOY tayyorladi.