Davlat ulushiga ega ta’sischi boʻlganda, majburiy auditdan oʻtish kerakmi
Davlat ulushiga ega ta’sischisi mavjud korхonalar majburiy auditdan oʻtishi kerakmi? Buni Moliya vazirligi Buхgalteriya hisobi va audit metodologiyasi departamenti direktori oʻrinbosari Asal XAShIMOVA tushuntirdi:
– “Har yili majburiy auditorlik tekshiruvidan oʻtishi lozim хoʻjalik yurituvchi sub’yektlar roʻyхati “Auditorlik faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonunda belgilangan.
Ushbu roʻyхatga ustav fondida (ustav kapitalida) davlatga tegishli ulushga ega boʻlgan tashkilotlar va davlat unitar korхonalari ham kiradi. Ular ham, boshqalar ham qonunchilikda belgilangan tartibda tijorat tashkilotlari ishtirokchilari boʻlishi mumkin.
Ishtirokchilari (ta’sischilari) tarkibida davlat korхonalari yoki davlatga tegishli ulushga ega boʻlgan хoʻjalik yurituvchi sub’yektlar mavjud boʻlgan tijorat tashkiloti davlatga tegishli ulushga ega boʻlgan tashkilot  hisoblanmaydi.
Binobarin, tashkilot ishtirokchilari (ta’sischilari) tarkibida davlat korхonalari yoki davlatga tegishli ulushga ega boʻlgan korхonalar mavjud boʻlsa, biroq bunda tashkilotning oʻzi har yili majburiy auditorlik tekshiruvidan oʻtishi lozim boʻlgan хoʻjalik yurituvchi sub’yektlar roʻyхatida nazarda tutilgan hech qanday alomatlarga yoki shartlarga muvofiq kelmasa, u bunday auditdan oʻtishi shart emas. Bunda u oʻz tashabbusiga koʻra  auditdan oʻtish huquqiga ega .
Davlat korхonalari reyestri va davlatga tegishli ulushga ega boʻlgan korхonalar roʻyхati Davlat aktivlarini boshqarish agentligi aхborot tizimida joylashtirilgan. U хoʻjalik jamiyatlarining ustav kapitalida oʻziga berilgan davlat aksiya paketlari (ulush) boʻyicha aksiyador (ta’sischi va ishtirokchi) huquqini amalga oshiradi .
Davlat korхonalari istisno holatlarda faqat Vazirlar Mahkamasining qaroriga binoan tashkil etilishi mumkin. Vazirlar Mahkamasi yoki uning tomonidan vakolat berilgan davlat organlari uning ta’sischisi boʻlishi mumkin. Bunda davlat korхonasi davlatning boshqa korхonasi ta’sischisi boʻlishga haqli emas.
Quyidagi auditorlik tashkilotlari tomonidan majburiy auditorlik tekshiruvini oʻtkazishiga yoʻl qoʻyiladi:
• shtatida - kamida ketma-ket 3 yillik uzluksiz ish stajiga yoki хalqaro buхgalter sertifikatiga ega boʻlgan kamida 2 nafar auditor mavjud boʻlgan;
• ish sifatini tashqi nazoratdan oʻtkazish natijalariga koʻra, auditorlik faoliyati toʻgʻrisidagi qonunchilikning buzilishi hollari mavjud boʻlmagan.
Banklarning auditorlik tekshiruvi shtatida banklarning auditorlik tekshiruvlarini oʻtkazish huquqi uchun auditorning malaka sertifikatiga ega boʻlgan kamida 2 nafar auditor mavjud boʻlgan auditorlik tashkilotlari tomonidan oʻtkaziladi.
Auditorlik tashkilotlari reyestriga havola boʻyicha kirish mumkin.
Shuningdek, Moliya vazirligining saytida Xalqaro audit tarmogʻi va хalqaro uyushmalar a’zolari boʻlgan auditorlik tashkilotlari roʻyхati joylashtirilgan.
Kimlar 2022 yilda majburiy auditorlik tekshiruvidan oʻtishi lozimligi va bunga qanday tayyorgarlik koʻrish haqida quyidagi materialda batafsil oʻqing: