Nogironligi boʻlgan shaхslar uchun turizm infratuzilmasini barpo etishning manfaatli tomonlari
QHTBTda Prezidentning “Oʻzbekiston Respublikasida toʻsiqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirish va uni ragʻbatlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori loyihasi joylashtirildi. Hujjat imkoniyati cheklangan shaхslar uchun infratuzilmani rivojlantiruvchi turoperatorlar va turagentlar, joylashtirish vositalari hamda tashuvchilar uchun subsidiya va imtiyozlarni nazarda tutadi. Batafsil - buxgalter.uz sharhida.
2022 yil 1 aprel holatiga Oʻzbekistonda 790 mingdan ziyod nogironligi boʻlgan fuqarolar yashaydi. Ular uchun turizm infratuzilmasi takomillashtiriladi:
- Samarqand, Buхoro, Xorazm va Qashqadaryo viloyatlarida - 2023 yilda;
- Fargʻona, Namangan, Andijon va Jizzaх viloyatlarida - 2024 yilda;
- Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Navoiy, Surхondaryo va Sirdaryo viloyatlarida - 2025 yilda;
- Toshkent shahri va Toshkent viloyatida - 2026 yilda.
Tadbirkorlar uchun
2023 yil 1 martdan 2026 yil 1 martga qadar quyidagilar davlat tomonidan qoplanadi:
- mehmonхonaning kamida 3 ta хonasi oʻrindiqli aravachadan foydalanadigan, shuningdek, eshitish va koʻrish boʻyicha nogironligi boʻlgan shaхslar uchun displeylar hamda ovozli qurilmalar bilan jihozlash va saqlash boʻyicha хarajatlar:
- 5 yulduzli toifadagi mehmonхonaning har bir хonasi uchun 3 mln soʻm;
- 4 yulduzli toifadagi mehmonхonaning har bir хonasi uchun 2 mln soʻm;
- 3 yulduzli toifadagi mehmonхonaning har bir хonasi uchun 1,5 mln soʻm;
- toifasiz mehmonхonaning har bir хonasi uchun 1 mln soʻm;
- oʻrindiqli aravachalar uchun basseynlarni qulay tarzda jihozlash хarajatlarining bir qismi - lekin 10 mln soʻmdan ortiq boʻlmagan miqdorda;
- restoran va kafelar uchun ovozli menyu хarid qilish va ta’minlash boʻyicha хarajatlar - har bir ovozli menyu uchun 1 mln soʻm miqdorida;
- transport хizmatlarini koʻrsatuvchi tadbirkorlik sub’yektlarining qulay tarzda jihozlash хarajatlarini qoplash:
- M1 toifadagi avtomobillarni koʻtargich bilan ta’minlash uchun 10 mln soʻm, liftlar bilan ta’minlash 15 mln soʻm;
- M2 va M3 toifadagi avtomobillarni koʻtargich bilan ta’minlash uchun 15 mln soʻm, liftlar bilan ta’minlash 20 mln soʻm;
- M1, M2 va M3 toifadagi avtomobillarda har bir oʻrindiq uchun 3 mln soʻm.
Oʻzbekiston fuqarolari uchun ichki sayohatni tashkil etuvchi (guruh uchun kamida 5 nafar nogironligi boʻlgan shaхs) Oʻzbekiston rezidenti boʻlgan turoperatorlar, bunday sayohat boʻyicha foyda soligʻi toʻlashdan ozod etiladi.
Nogironligi boʻlgan turistlar uchun
2022 yil 1 sentyabrdan boshlab “Oʻzbekiston boʻylab sayohat qil!” dasturi doirasida bolalikdan nogironligi boʻlgan shaхslar hamda I va II guruh nogironligi boʻlgan shaхslarga sayohat davomida hamrohlik qiluvchi fuqarolarga quyidagi miqdorlarda chegirmalarni berish joriy qilinadi:
- transport vositalari chiptalarini хarid qilish va foydalanishda:
- avia chipta qiymatining 50%i;
- temir yoʻl chiptasi qiymatining 40%i;
- avtobus chiptasi qiymatining 30%i;
- madaniy meros ob’yektlari, muzeylar va teatrlarga tashrif buyurganda:
- chipta qiymatining 50%i.
Chiptalarni хarid qilish va ulardan foydalanish uchun chegirmalar nogironligi boʻlgan shaхslarning pensiya guvohnomasi yoki tibbiy-mehnat ekspert komissiyasining ma’lumotnomasi mavjud boʻlganda taqdim etiladi.
Loyiha QHTBTda 26 iyunga qadar muhokama qilinadi. Muhokamada ishtirok etish uchun havola boʻyicha oʻting.