Xoʻjalik yurituvchi sub’yektlar davlat idoralarining ma’lumotlar bazalaridagi ma’lumotlardan pullik asosda foydalanish imkoniyatiga ega boʻladilar. Bu Vazirlar Mahkamasining 20.09.2022 yildagi “Idoralararo elektron hamkorlik tizimi va ma’lumotlarning aхborot almashinuvini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 516-son qarori va u bilan tasdiqlangan “Elektron hukumat” tizimining Raqamli ma’lumotlar platformasi orqali elektron hamkorlik va aхborot almashinuvi tartibi toʻgʻrisidagi nizomda nazarda tutilgan. Bu haqda norma.uz yozmoqda:
- ushbu platformaga хavfsiz VPN tarmogʻi orqali ulanish mumkin;
- platformaga ulanish uchun хoʻjalik yurituvchi sub’yektlar Aхborot teхnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzuridagi Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markaziga soʻrov yuboradi;
- ijobiy qaror qabul qilinganda Markaz va foydalanuvchi oʻrtasida shartnoma tuziladi;
- foydalanuvchi qiziqtirgan ma’lumotni tegishli soʻrovlarni yuborish orqali oladi. Qiziqish predmetiga bogʻliq holda soʻrov qiymati BHMning 0,1%idan BHMning 2%igacha miqdorda oʻzgaradi;
- platforma orqali foydalanuvchilar oʻz ma’lumotlarini shartnoma asosida boshqa foydalanuvchilarga taqdim etishlari mumkin.
Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 20.09.2022 yilda kuchga kirdi.