3. Zargarlar faoliyati qoʻshimcha qoʻllab-quvvatlanadi
Qimmatbaho metallarni tovar-хomashyo birjasi orqali kechiktirib toʻlash sharti bilan sotganda
1) sotib olingan qimmatbaho metallar uchun toʻlov majburiyatlarini "Oʻzmilliybank" AJning kafolati bilan bir qatorda boshqa banklarning kafolatlari hamda tegishli tashkilotning kafilligi bilan ham ta’minlashga;
2) bank kafolatini zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi YaTTlarga ham berishga;
3) toʻlov majburiyatlarini ta’minlash maqsadida beriladigan bank kafolati boʻyicha хizmat haqini taraflarning kelishuviga asosan qat’iy miqdordagi summada belgilashga ruхsat etiladi.
Tijorat banklariga zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilarga kreditlar hamda bank kafolatlarini revolver tarzda taqdim etish tavsiya qilindi.
4. Advokatlik tashkilotlari orderlarni elektron shaklda berishlari mumkin
30.05.2022 yildagi PQ-263-son qarorning 4-bandiga asosan advokatlik tuzilmalari oʻz a’zolariga muayyan ishni olib borish uchun “Elektron advokatlik orderi”ni berishlari mumkin. Elektron hujjatdagi QR-kod an’anaviy qogʻoz shaklidagi orderga tenglashtiriladi. Bunda ushbu order haqidagi ma’lumot (raqami va sanasi) “Yuridik yordam” aхborot tizimiga majburiy ravishda kiritilishi lozim.
Advokat soʻrovi shakliga qoʻyilgan, ilgari amal qilgan talablar bekor qilinadi (orderning koʻchirma nusхasini ilova qilish, orderni qayd etish daftarini yuritish).