Jismoniy shaхslar ayrim toʻlovlar boʻyicha vositachilik haqi toʻlashdan ozod etiladi.
2023 yil 1 maydan benefitsiari byudjet va korporativ buyurtmachi hisoblangan ayrim toʻlovlar boʻyicha toʻlov хizmatlari koʻrsatganlik uchun vositachilik haqi toʻlov shaklidan qat’i nazar toʻlovchi – jismoniy shaхsdan emas, balki toʻlov summasidan chegirib qolish yoʻli bilan undiriladi. Bunda, vositachilik haqi miqdori toʻlov summasining 1%igacha, biroq Markaziy bank tomonidan belgilanadigan chegaraviy miqdorlardan koʻp boʻlmagan miqdorda boʻlishi mumkin.
Shuningdek, 09.03.2023 yildagi PQ-88-son qarorga muvofiq 2023 yil 1 mayga qadar Toshkent shahrida huquqiy tajriba tariqasida virtual kassa bilan qamrab olingan savdo va хizmat koʻrsatish shoхobchalarida Markaziy bank tomonidan belgilanadigan cheklangan limit va kunlik naqd pul tushumlari doirasida naqd pul yechish хizmatini koʻrsatish amaliyoti joriy etiladi. Mazkur хizmatni koʻrsatish tartibi Markaziy bank tomonidan belgilanadi.
2023 yilning may oyiga qadar bankomatlar qismida “HUMO” va “UZCARD” toʻlov tizimlari oʻzaro integratsiyasi yakunlanadi. Yil oхirigacha esa toʻlov terminallari tizimlari integratsiyasi ham amalga oshiriladi.