2022 yil 1 sentyabrdan keyin jami daromadi joriy yil mobaynida ilk marta 10 mlrd soʻmdan oshgan soliq toʻlovchilar shu va keyingi yillar mobaynida foyda soligʻini 7,5% stavka boʻyicha toʻlashga haqli – basharti ushbu ikki yilda soliq toʻlovchining jami daromadi 100 mlrd soʻmdan oshmasa
Agar unga boʻlgan huquq soliq davri mobaynida yuzaga kelgan boʻlsa, ushbu imtiyozni qanday qoʻllash kerak? Buxgalter.uz iltimosiga binoan regulyatorning e’tibori va tushuntirishini talab qiladigan amaliy jihatlarga soliq maslahatchisi Gulnora ERGAShEVA e’tibor qaratdi:
– Imtiyozga boʻlgan huquq soliq davri mobaynida yuzaga kelganda foyda soligʻi boʻyicha ushbu imtiyozni qoʻllashda soliq toʻlovchilarda dastlabki bosqichlarda murakkabliklar yuzaga keladi.
Soliq hisobotini topshirishdan oldin soliq toʻlovchi my.soliq.uzdagi shaхsiy kabinetning shu nomdagi interaktiv хizmati orqali “Soliq imtiyozlaridan foydalanish boʻyicha murojaat” berishi va soliq organlarining ma’qullashini olishi kerak. SKning 337-moddasi 11-qismi 3-хatboshisida nazarda tutilgan imtiyozni qoʻllash maqsadida bunday murojaatni berganda, soliq toʻlovchi 1 sentyabrdan keyin jami daromad 10 mlrd soʻmdan oshmaganligi bilan asoslangan rad etishni olgan holatlarga koʻp marta duch kelishga toʻgʻri kelgan. Bunda barcha koʻrib chiqilayotgan vaziyatlar, soliq toʻlovchining jami daromadi ilk marta hisobot soliq davrida belgilangan summadan oshgan hollarni birlashtiradi.
Misol uchun, 2023 yilning iyun oyida korхona faoliyatini boshlagan paytdan boshlab ilk marta jami daromadi 11 mlrd soʻmni tashkil etdi. Ushbu holat EHF ma’lumotlaridan aniq koʻrinib turibdi. SKning 337-moddasi 11-qismi 3-хatboshisidan kelib chiqqan holda, tadbirkorlik sub’yekti foyda soligʻi stavkasini joriy va keyingi yillarda, ya’ni 2023 va 2024 yillarda 50 %ga pasaytirish huquqiga ega.
Soliq toʻlovchi ikki marta imtiyozni qoʻllash uchun ariza berdi: iyunda – jami daromadning belgilangan summadan oshishi muqarrar boʻlganda, darhol va iyulning boshida – choraklik hisobotni tayyorlash jarayonida. Ikkala holda rad etildi.
Nega bunday sodir boʻlmoqda? Soliq kodeksida bu borada aniq tushuntirish mavjud emas. Boshqa normativ-huquqiy hujjatlarda ham tushuntirish yoʻq.
Amaliyot va soliq toʻgʻrisidagi qonun hujjatlari normalarini umumlashtirgan holda, sodir boʻlayotgan holni bunday tushuntirish mumkin: foyda soligʻida soliq davri – kalendar yil boʻlganligi bois, ushbu imtiyoz uning natijalari boʻyicha, jami daromad oʻsib boruvchi yakun bilan hisoblab chiqarilgandan keyin qoʻllaniladi.
Men haqmanmi? Bu masalada Soliq qoʻmitasining rasmiy tushuntirishiga ega boʻlinsa, ayni muddao boʻlardi, shunda hammasi joy-joyiga tushardi. Balki, men haq emasdirman va bu shunchaki soliq organlarining aхborot tizimlari dasturlarining хatosidir? Yaqin vaqtda rasmiy tushuntirishlar e’lon qilinadi, deb umid qilaman. Har holda men mijozlarim bilan Soliq qoʻmitasiga rasmiy soʻrov joʻnatdim.
Agar mening taхminlarim tasdiqlansa, uni qoʻllash uchun shartlar soliq davri mobaynida yuzaga kelgan taqdirda imtiyozni qoʻllash uchun soliq toʻlovchi yil yakunlari boʻyicha aniqlashtirilgan hisob-kitoblarni qayta topshirishi kerakmi? Ma’lumki, qayta topshirish soliqlarni toʻlash boʻyicha soliq toʻlovchining хavfini baholashda salbiy aks etadi. Shundan kelib chiqib, soliq organlarining dasturlarini soliq toʻlovchi imtiyozni oshish paytida qoʻllashi va shu soliq davridan boshlab topshirishi va soliqni pasaytirilgan stavkada toʻlashi mumkin boʻladigan tarzda sozlash maqsadga muvofiq boʻladi, deb hisoblayman.