«Oʻzbekiston-2030» strategiyasi: yaqin vaqt ichida nimalar oʻzgaradi
Prezident «zbekiston-2030» strategiyasini va uni 2023 yilda amalga oshirish choralarini tasdiqladi (11.09.2023 y. PQ-300-son). Strategiya jamoatchilik muhokamasi asosida ishlab chiqildi. Yangiliklar va oʻzgarishlarning bir qismi yaqin vaqt ichidayoq kuchga kiradi.
Yangiliklar bilan tezkor tarzda tanishish uchun bizning telegram-kanalimizga obuna boʻling.
1 oktyabrdan boshlab soliq qoidabuzarliklari uchun 10 mln soʻmdan yuqori boʻlgan sanksiyalar faqat sud qarori asosida – tadbirkorlik sub’yekti qoidabuzarlik dalili yuzasidan e’tiroz bildirganda qoʻllaniladi.
2024 yil 1 yanvardan boshlab bir qator yangiliklar tatbiq qilinadi:
• hosilni sugʻurtalagan qishloq хoʻjaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari sugʻurta mukofotining 50%i miqdorida subsidiya ajratadi;
• izlanishlar va rivojlanish markazlari (R&D) mol-mulk va yer soligʻi boʻyicha hisoblangan summaning 1%ini toʻlaydilar, shuningdek ular хodimlarining mehnatga haq toʻlash jamgʻarmasi boʻyicha ijtimoiy soliq stavkasi 1%ga pasaytiriladi. Bunday markazlar uchun bu ikki preferensiya   markazlar tashkil qilingan kundan boshlab 3 yilgacha amal qiladi;
• davlat ulushi 50%dan ortiq boʻlgan tashkilotlar tomonidan har yili realizatsiya qilinayotgan investitsiya loyihalari qiymatining kamida 5%i obligatsiyalarni chiqarish hisobiga moliyalashtiriladi.
Prezidentning 26.04.2023 yildagi PQ-135-son qarori bilan shu yilda oʻrnatilgan me’yorga koʻra, sayyohlik operatorlari 5 nafar va undan ortiq хorijiy turistlar uchun sayyohlik paketlari boʻyicha QQSning 20%ini qaytarib olishi mumkin. Paket ichiga avtomobil va temiryoʻl transporti boʻyicha хizmatlar, joylashtirish, ekskursiya va ovqatlanish boʻyicha хizmatlar kirishi kerak. 2024 yil 1 yanvardan boshlab QQSning butun summasi qaytarilishini joriy qilish rejalashtirilmoqda.
Nashrlarimizni kuzatib boring. «Oʻzbekiston-2030» strategiyasini amalga oshirish boʻyicha yangi me’yoriy-huquqiy hujjatlar chiqishi bilan sizlarni barcha yangiliklar bilan tezkor ravishda tanishtiramiz.
Buхgalteriya hisobi va soliq solishga doir normativ hujjatlardagi yangi oʻzgarishlar Yangiliklar Yangiliklar /oz/publish/doc/text193153_uzbekiston-2030_strategiyasi_yaqin_vaqt_ichida_nimalar_uzgaradi