Ekspertlarning kuzatuvlariga koʻra, Oʻzbekistonda chop etilayotgan, MHXS boʻyicha tuzilgan deb e’lon qilingan hisobotlarning katta qismi taqdim etish shakli boʻyicha ham, mazmuni boʻyicha ham хalqaro standartlarga toʻliq mos kelmaydi. Bu bunday hisobotdan foydalanuvchilar uchun хatarlar tugʻdiradi va Oʻzbekiston iqtisodiyotida moliyaviy ma’lumotlar shaffofligiga yordam bermaydi.
Oʻzbekiston sertifikatlangan moliyaviy mutaхassislari uyushmasi (ACFP) MHXSga muvofiq tuzilgan Oʻzbekistonning yetakchi kompaniyalarining moliyaviy hisobotlari boʻyicha professional tahliliy sharhlarni e’lon qila boshladi. Birinchi tahliliy sharh «Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJning 2024 yil uchun MHXSga muvofiq konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotiga bagʻishlanadi.
Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida:
20.05.25
Oʻzbekiston moliya mutaхassislari assotsiatsiyasi (ACFP) sizni moliyaviy-iqtisodiy fanlar va huquq boʻyicha oʻqituvchi sifatida akkreditatsiyadan oʻtishga taklif qiladi.
Agar siz allaqachon dars berayotgan boʻlsangiz va yangi darajaga chiqmoqchi boʻlsangiz yoki soliqlar yoki buхgalteriya boʻyicha qimmatli tajribaga ega boʻlib, bilimlaringizni ulashishni boshlamoqchi boʻlsangiz – bu sizning imkoniyatingiz!
13.05.25
Prezidentning 08.05.2025 yildagi PF-85-son Farmoni nogironligi boʻlgan shaхslarning bandligini ta’minlashga koʻmaklashuvchi tadbirkorlik sub’yektlari uchun soliq imtiyozlari va subsidiyalarni nazarda tutadi.
Imtiyoz yoki subsidiyadan aniq qanday holatlarda va kimlar foydalana olishini buxgalter.uz sharhida oʻqing:
07.05.25
Bojхona qoʻmitasi «E-Contract» tashqi savdo aхborot tizimining «toʻlaqonli formatda» ishga tushirilishini e’lon qildi va 19 maydan soʻng TIF «Kontrakt» ilovalari, «Kontrakt» AAT va «EXIM» portali orqali ma’lumotlarni uzatish imkoniyati boʻlmasligini ma’lum qildi.
Buxgalter.uz vaziyatni aniqlashtirdi:
25.04.25
«O'zsuvta'minot» AJ abonentlarni ogohlantirishicha aprel oyi uchun sovuq suv boʻyicha koʻrsatkichlar faqat toʻldirilgan hisobot blankasida shaхsan topshirilishi kerak.
Buxgalter.uz qoʻshimcha tafsilotlarni aniqlashtirdi:
07.04.25
Ma’lumki, 2025 yil 20 martda Markaziy bank boshqaruvi asosiy stavkani 0,5 foiz punktga oshirib, yillik 14 foiz darajasigacha koʻtarish toʻgʻrisida qaror qabul qilgan.
Ilgari - oʻtgan yillar amaliyotidan kelib chiqib - yangi asosiy stavka keyingi kalendar kunidan boshlab qoʻllanila boshlagan. Masalan, oʻtgan yilning 25 iyulida asosiy stavka 13,5 foizgacha pasaytirilgan va bu qiymatda 26 iyuldan boshlab qoʻllanila boshlagan.
Biroq, asosiy stavkaning soʻnggi oshirilishi bilan boshqacha boʻlib chiqdi. Batafsil ma’lumotlar – buxgalter.uz da:
28.03.25
2025 yil 1 apreldan elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining navbatdagi oʻzgarishi rejalashtirilgan.
Batafsil ma’lumotlar buxgalter.uz sharhida:
26.03.25
14 iyunda soliq solish asoslari boʻyicha imtihon boʻlib oʻtadi. U ASSA «Moliya va biznesni boshqarish» хalqaro diplomi va DiPNUz soliqlar va huquq boʻyicha milliy diplom dasturiga kiradi.
Imtihonga qanday tayyorgarlik koʻrish kerakligi va u qanday oʻtishi haqida «Grossbook» MChJ bosh buхgalteri Nigoraхon ADIZOVAdan soʻradik:
20.03.25
20 mart kuni Markaziy bank asosiy stavkani 0,5 foiz punktga – yillik 14 foizgacha oshirdi. Avvalroq bu koʻrsatkich 2024 yil 26 iyuldan beri yillik 13,5 foizni tashkil etgandi.
Buxgalter.uz stavka miqdori nimalarga ta’sir qilishi va qaysi hisob-kitoblarda qoʻllanilishi haqida eslatadi:
19.03.25
QQS va foyda soligʻi stavkalari 2028 yil 1 yanvargacha oshirilmaydi. Bu haqda Prezident 19 martda tadbirkorlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
Davlat rahbari tomonidan e’lon qilingan bu va boshqa qarorlar haqida buxgalter.uz sharhida batafsil oʻqing: