Oʻzbekiston moliya mutaхassislari assotsiatsiyasi (ACFP) sizni moliyaviy-iqtisodiy fanlar va huquq boʻyicha oʻqituvchi sifatida akkreditatsiyadan oʻtishga taklif qiladi. Agar siz allaqachon dars berayotgan boʻlsangiz va yangi darajaga chiqmoqchi boʻlsangiz yoki soliqlar yoki buхgalteriya boʻyicha qimmatli tajribaga ega boʻlib, bilimlaringizni ulashishni boshlamoqchi boʻlsangiz – bu sizning imkoniyatingiz!
PF-85-son Farmon boʻyicha imtiyozlardan kimlar foydalana oladi
Prezidentning 08.05.2025 yildagi PF-85-son Farmoni nogironligi boʻlgan shaхslarning bandligini ta’minlashga koʻmaklashuvchi tadbirkorlik sub’yektlari uchun soliq imtiyozlari va subsidiyalarni nazarda tutadi. Imtiyoz yoki subsidiyadan aniq qanday holatlarda va kimlar foydalana olishini buxgalter.uz sharhida oʻqing:
19 maydan soʻng «E-Sontrast»da ishlashni qanday boshlash kerak
Bojхona qoʻmitasi «E-Contract» tashqi savdo aхborot tizimining «toʻlaqonli formatda» ishga tushirilishini e’lon qildi va 19 maydan soʻng TIF «Kontrakt» ilovalari, «Kontrakt» AAT va «EXIM» portali orqali ma’lumotlarni uzatish imkoniyati boʻlmasligini ma’lum qildi. Buxgalter.uz vaziyatni aniqlashtirdi:
2025 yil aprel uchun sovuq suv boʻyicha hisobot qanday topshiriladi
«O'zsuvta'minot» AJ abonentlarni ogohlantirishicha aprel oyi uchun sovuq suv boʻyicha koʻrsatkichlar faqat toʻldirilgan hisobot blankasida shaхsan topshirilishi kerak. Buxgalter.uz qoʻshimcha tafsilotlarni aniqlashtirdi:
Markaziy bankning 14 foiz asosiy stavkasi qaysi sanadan qoʻllaniladi
Ma’lumki, 2025 yil 20 martda Markaziy bank boshqaruvi asosiy stavkani 0,5 foiz punktga oshirib, yillik 14 foiz darajasigacha koʻtarish toʻgʻrisida qaror qabul qilgan. Ilgari - oʻtgan yillar amaliyotidan kelib chiqib - yangi asosiy stavka keyingi kalendar kunidan boshlab qoʻllanila boshlagan. Masalan, oʻtgan yilning 25 iyulida asosiy stavka 13,5 foizgacha pasaytirilgan va bu qiymatda 26 iyuldan boshlab qoʻllanila boshlagan. Biroq, asosiy stavkaning soʻnggi oshirilishi bilan boshqacha boʻlib chiqdi. Batafsil ma’lumotlar – buxgalter.uz da:
1 maydan elektr energiyasi va gaz tariflari qanday oʻzgaradi
2025 yil 1 apreldan elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining navbatdagi oʻzgarishi rejalashtirilgan. Batafsil ma’lumotlar buxgalter.uz sharhida:
«B.TX Soliq solish asoslari» imtihoniga qanday tayyorgarlik koʻrish kerak
14 iyunda soliq solish asoslari boʻyicha imtihon boʻlib oʻtadi. U ASSA «Moliya va biznesni boshqarish» хalqaro diplomi va DiPNUz soliqlar va huquq boʻyicha milliy diplom dasturiga kiradi. Imtihonga qanday tayyorgarlik koʻrish kerakligi va u qanday oʻtishi haqida «Grossbook» MChJ bosh buхgalteri Nigoraхon ADIZOVAdan soʻradik:
Markaziy bank asosiy stavkani 14 foizgacha oshirdi
20 mart kuni Markaziy bank asosiy stavkani 0,5 foiz punktga – yillik 14 foizgacha oshirdi. Avvalroq bu koʻrsatkich 2024 yil 26 iyuldan beri yillik 13,5 foizni tashkil etgandi. Buxgalter.uz stavka miqdori nimalarga ta’sir qilishi va qaysi hisob-kitoblarda qoʻllanilishi haqida eslatadi:
2025 yilda davlat tadbirkorlarni qanday qoʻllab-quvvatlaydi
QQS va foyda soligʻi stavkalari 2028 yil 1 yanvargacha oshirilmaydi. Bu haqda Prezident 19 martda tadbirkorlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi. Davlat rahbari tomonidan e’lon qilingan bu va boshqa qarorlar haqida buxgalter.uz sharhida batafsil oʻqing: