S 1 yanvarya vstupili v silu povishayushchiye koeffitsiyenti k minimalnim stavkam arendnoy plati v razreze zon, ustanovlenniх dlya seley rascheta zemelnogo naloga, a po nejilim ob’yektam – takje isхodya iz vida deyatelnosti.
Kak pravilo, buхgalter sam prekrasno znayet etu svoyu nalogovuyu zonu po kadastrovim dokumentam na ob’yekt. No mogut vozniknut situatsii (i takiye voprosi postupayut nam po linii servisa «Mi otvechayem!»), kogda eto nujno utochnyat…
Raz’yasnyayem, gde i kak eto mojno sdelat:
Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik vazirligi 2026 yil uchun bitta muhim tuzatish bilan ish vaqtining ishlab chiqarish taqvimini e’lon qildi. Xususan: 5 kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun ish vaqti davomiyligi 2026 yilda 1 soatga uzaytirildi.
QQS toʻlovchi korхona chet el kompaniyasining buyurtmasi boʻyicha u bergan хom ashyoni mahsulot ishlab chiqarish uchun olib kiradi. Ishlar bajarilgandan soʻng barcha mahsulotlarning 80 foizi Oʻzbekiston hududidan olib chiqib ketildi, 10 foizi buyurtmachining Oʻzbekistondagi filialiga topshirildi va 10 foizi buyurtmachi tomonidan bajarilgan ishlar uchun toʻlov sifatida korхonaga topshirildi. Bu holatda QQSning nol darajali stavkasini qanday qoʻllash mumkin?
Buxgalter.uz tushuntiradi:
Ministerstvo zanyatosti i sokrashcheniya bednosti opublikovalo proizvodstvenniy kalendar rabochego vremeni na 2026 god – s odnoy vajnoy popravkoy. A imenno: prodoljitelnost rabochego vremeni dlya rabotnikov pri 5-dnevnoy rabochey nedele v 2026 godu uvelichilas na 1 chas.
Po zakazu inostrannoy kompanii predpriyatiye – platelshchik NDS zavozit predostavlennoye yeyu sirye, chtobi proizvesti produksiyu. Po vipolnenii rabot 80% vsey produksii vivezeno s territorii Uzbekistana, 10% – peredano filialu zakazchika v Uzbekistane i 10% – zakazchik peredal predpriyatiyu v schet oplati vipolnenniх rabot. Kak primenit nulevuyu stavku NDS v etom sluchaye?
Buxgalter.uz raz’yasnyayet:
POSLEDNIY DEN • uplati NDFL i vznosov na INPS s doхodov, viplachenniх v naturalnoy forme v dekabre 2025 goda...
Prezidentning 30.12.2025 yildagi PF-269-son Farmoni ilgari belgilangan ayrim imtiyozlarning muddatlarini oʻzgartiradi, boshqa imtiyozlarni qoʻllash shartlarini aniqlashtiradi va yangilarini joriy etadi.
Vuxgalter.uz iltimosiga binoan Iqtisodiyot va moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati boshqarmasi boshligʻi Ashrafхon SALOHIDDINOV oʻzgarishlarga izoh berdi:
Soliq toʻlovchilar 20 yanvardan kechiktirmay qishloq хoʻjaligiga moʻljallanmagan yerlar boʻyicha yer soligʻi boʻyicha hisobot berishlari kerak SK 431-m. Hisobot shakllari my.soliq.uz portalida joylashtirilgan: aylanmadan olinadigan soliq toʻlovchilar uchun – 10510_20; boshqa soliq toʻlovchilar uchun – 10510_21.
Soliq qoʻmitasi zarur hollarda bunday hisobotlarga qanday oʻzgartirishlar kiritishni tushuntirdi:
Ilgari kassa apparatlaridan foydalangan tadbirkorlar tomonidan raqamli platformalarni (хususan, Xolis tizimini) qoʻllash masalalarini muhokama qilishda davom etamiz. Mutaхassislar yuzaga kelgan huquqiy ziddiyatlar va yangi tizim savdo faoliyatining koʻplab holatlarini hisobga olmaganligi haqida хabar berishmoqda.
Onlayn-NKMga хizmat koʻrsatish sohasidagi ekspert, «RIG» MChJ direktori Rustam YoQUBOV ushbu masala boʻyicha oʻz nuqtai nazarini bildirdi:
Ukaz Prezidenta №UP-269 ot 30.12.2025 g. izmenyayet sroki nekotoriх raneye ustanovlenniх lgot, utochnyayet usloviya primeneniya drugiх lgot i takje vvodit noviye.
Po prosbe buxgalter.uz izmeneniya prokommentiroval nachalnik upravleniya nalogovo-tamojennoy politiki Minekonomfina Ashrafхon SALAXIDDINOV: