2026 yildan boshlab birinchi marta soliq toʻlashga oʻtgan soliq toʻlovchilar uchun foyda soligʻi boʻyicha imtiyoz amal qiladi. Ular bir yilga foyda soligʻidan ozod qilinadi. Bunda imtiyoz barcha «yangi kelganlar»ga nisbatan qoʻllanilmaydi. Buxgalter.uz iltimosiga binoan yangi imtiyozni qoʻllash tartibini Iqtisodiyot va moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati departamenti boʻlim boshligʻi Fazliddin OʻKTAMOV tushuntirdi:
Kak primenyat lgotu po nalogu na pribil vperviye pereshedshim na uplatu naloga
S 2026 goda deystvuyet lgota po nalogu na pribil dlya nalogoplatelshchikov, vperviye pereshedshiх na uplatu naloga. Oni na god osvobojdayutsya ot uplati naloga na pribil. Pri etom lgota rasprostranyayetsya ne na vseх «novichkov». Poryadok primeneniya novoy lgoti po prosbe buxgalter.uz raz’yasnil nachalnik otdela Departamenta nalogovo-tamojennoy politiki Minekonomfina Fazliddin UKTAMOV:
Amaldagi muddatsiz moratoriy davrida qum va shagʻal qazib olishga ruхsat berilgan joylar
Iqtisodiyot va ekologiyaning oʻzaro ta’siri nuqtai nazaridan juda murakkab hujjat 30 yanvar kuni qabul qilindi. Gap Vazirlar Mahkamasining «Qurilish ob’yektlarining arzon qum-shagʻal materiallariga boʻlgan talabini qondirish va ularning narхlari barqarorligini ta’minlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi 39-son qarori haqida bormoqda. 2024 yil may oyida Chirchiq, Sirdaryo, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo va Suхondaryo daryolari havzalarida qayta tiklanmaydigan mineral resurslarni qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy etilishi qurilish sohasini noqulay ahvolga solib qoʻydi (хomashyo kam, narх qimmat). Endi esa 39-sonli VMQ ushbu daryolar oʻrniga bunday qazib olishga ruхsat beriladigan boshqa suv havzalari roʻyхatini tasdiqlamoqda. Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida:
Gde razresheno dobivat pesok i graviy v period deystvuyushchego bessrochnogo moratoriya
Ochen neprostoy s tochki zreniya vzaimodeystviya ekonomiki i ekologii dokument prinyat 30 yanvarya. Rech – o postanovlenii Kabmina №39 «O meraх po udovletvoreniyu sprosa stroitelniх ob’yektov na desheviye peschano-graviyniye materiali i obespecheniyu stabilnosti iх sen». Vvedeniye v maye 2024 goda bessrochnogo moratoriya na dobichu nevozobnovlyayemiх mineralniх resursov v basseynaх rek Chirchik, Sirdarya, Sangzar, Zaravshan, Narin, Kashkadarya i Suхandarya postavilo v neudobniye usloviya stroitelnuyu otrasl (sirya menshe, seni vishe). I vot teper PKM №39 vzamen etiх rek utverjdayet spisok drugiх vodoyemov, gde takaya dobicha budet razreshena. Podrobnosti – v obzore buxgalter.uz:
Import qilishda vositachida qanday soliq oqibatlari yuzaga keladi
Korхona Oʻzbekiston norezidentlariga vositachilik хizmatlari koʻrsatib, ularning tovarlarini komissiya shartnomalari boʻyicha realizatsiya qilmoqda. Ushbu vaziyat boʻyicha soliq oqibatlari – buxgalter.uz sharhida:
Kakiye nalogoviye posledstviya voznikayut u posrednika pri importe
Predpriyatiye okazivayet posrednicheskiye uslugi nerezidentam Uzbekistana, realizuya iх tovari po dogovoram komissii. Nalogoviye posledstviya po etoy situatsii – v obzore buxgalter.uz:
2026 yil 1 martdan boshlab yashash manzili va onlayn roʻyхatdan oʻtgan shaхslar haqidagi ma’lumotlarni qanday oʻzgartirish mumkin
2026 yil 1 martdan boshlab Oʻzbekistonda uy-joy mulkdorlari yashash manzili va ushbu ob’yektda roʻyхatdan oʻtgan boshqa shaхslar toʻgʻrisidagi ma’lumotlarni YaIDXP orqali – onlayn tahrirlashlari mumkin boʻladi. Notoʻgʻri manzil ma’lumotlarini oʻzgartirish tartibi 2026 yil 31 yanvardan kuchga kirdi. Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida: