Жорий йилнинг III чорагида танланма кузатувга киритилган кичик корхоналар ва микрофирмалар рўйхати тасдиқланди ва Давстатқўм сайтида (stat.uz) эълон қилинди.
Жорий йилнинг сентябрь ойидаги солиқ календарининг яқинлашиб келаётган «қизил» саналари ҳақида ҳурматли бухгалтерларимизга эслатиб ўтамиз.
13.09.19
my.soliq.uz порталидаги солиқ тўловчининг шахсий кабинетида янги имкониятлар пайдо бўлади. Бу ҳақда Давлат солиқ қўмитасининг Ахборот-коммуникация технологиялари бошқармаси бош инспектори Акмал Ҳайдаров сўзлаб берди.
Ўзбекистонда ҚҚС бўйича туб ўзгаришлар бўлиши кутилмоқда. Ҳукумат солиқ ставкасини 20 дан 15 фоизга камайтириш бўйича чоралар кўради, деб хабар берилди Давлат солиқ қўмитасида.
Солиқ кодексининг янги таҳрири лойиҳаси молиявий санкцияларнинг миқдорлари ва қўлланилиши тартибини ўзгартиради, шунингдек уларнинг янги турларини жорий этади.
12.09.19
Навбатдаги малака имтиҳони bir.uz да ёзги танаффусдан сўнг ўтказилди. Ҳозирги вақтда 156 нафар киши тизим билан ишламоқда, у ишга туширилган пайтдан бошлаб 69 нафар киши сертификат соҳибларига айланди. Фойдаланувчиларнинг аксарияти тизимдан ҳисобга олиш ва солиқ солиш бўйича билимларини ошириш учун маълумотнома ва мобиль тренажёр сифатида фойдаланмоқда.
Сизнингча тадбиркорлик фаолиятини тартибга солувчи қонун ҳужжатларида ортиқча талаблар, қарама-қаршиликлар ёки эскирган нормалар мавжуд бўлса ёки уларни такомиллаштириш зарур деб ҳисобласангиз – хабар беринг.
11.09.19
Банклар филиаллари бош банк билан қўшимча келишувсиз ўзлари кредит бериш тўғрисида қарор қабул қилади. Бу кредитлаш жараёнларини жиддий равишда соддалаштириши ва тезлаштириши лозим.
Янги Солиқ кодексининг лойиҳасида жисмоний шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ бўйича турар жой ва тадбиркорлик фаолияти учун мўлжалланган, яшаш учун мўлжалланмаган объектлар, шунингдек тугалланмаган қурилиш объектларига солиқ солиш юзасидан илгари юзага келган саволлар ечимини топди.
Янги Солиқ кодекси лойиҳаси ЯСТ ўрнига айланмадан солиқ тўлаш кўринишида солиқ солишнинг соддалаштирилган режимини жорий этмоқда. Айланмадан солиқ ЯСТ учун белгиланган солиқ солишнинг барча шартларини сақлаб қолган.