Президентнинг 26.03.2025 йилдаги ПҚ-124-сон қарори билан Рамазон ҳайитини нишонлашнинг расмий санаси – 30 март, якшанба куни белгиланди. Бу март ойидаги, шунингдек I чорак, ярим йиллик ва йил учун иш вақтини ҳисоблашга қандай таъсир қилиши ҳақида buxgalter.uz сайтида ўқинг:
26.03.25
Давлат умумий овқатланиш соҳаси учун турли қўллаб-қувватлаш чораларини жорий этмоқда. Энг муҳим ташаббуслар орасида – тўланган ҚҚСнинг бир қисмини қайтариш ва фойда солиғининг пасайтирилган ставкаси. Аммо амалиётда умумий овқатланиш корхоналари кўпинча бу имтиёзлардан фойдалана олмаяптилар.
Вазиятни buxgalter.uz илтимосига кўра солиқ маслаҳатчиси Гулнора ЭРГАШЕВА шарҳлади:
2025 йил учун ишлаб чиқариш календари Бандлик вазирлиги томонидан тасдиқланган. 2025 йил учун Ўзбекистонда бутун йил учун қўшимча дам олиш кунларини белгиловчи Президент фармони қабул қилинмади. Бу ишлаб чиқариш календари Меҳнат кодекси нормалари асосида тузилганини ва расмий қарорлар қабул қилинишига қараб янгиланиб боришини англатади.
My.soliq.uz сайтининг барча функциялари my3.soliq.uz сайтига ўтказилмаган, солиқ ҳисоботлари ҳали ҳам сайтнинг эски версиясида қолмоқда.
Браузерда ортиқча ойналар очмаган ҳолда иккала сайт билан бир вақтнинг ўзида ишлаш учун buxgalter.uz маслаҳатидан фойдаланинг:
25.03.25
19 март куни 168-сонли ВМҚ кучга кирди, у Ҳисобварақ-фактураларнинг шакллари ҳамда уларни тўлдириш, тақдим этиш ва қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низомга муҳим ўзгартиришлар киритди. Асосий ўзгариш доимий (узлуксиз) асосда кўрсатиладиган бошқа турдаги хизматлар (уй-жой коммунал хўжалиги, энергия ва сув таъминоти, алоқа, темир йўл, транспорт-экспедиторлик, қувурлар орқали ташиш хизматларидан ташқари) учун ой охирида ягона ЭҲФни тақдим этиш имкониятини истисно қилишга тааллуқли.
Buxgalter.uz илтимосига биноан солиқ маслаҳатчилари Иродахон АББОСХОНОВА ва Гулнора ЭРГАШЕВА вазиятни шарҳлаб беришди:
Миллий статистика қўмитаси 4-kb savolnoma шакли бўйича 2025 йил I чораги учун танланма кузатувга тушган кичик корхоналар ва микрофирмалар рўйхатини эълон қилди.
Агар сизнинг ташкилотингизга ҳам шундай омад кулиб боққан бўлса, buxgalter.uz нинг қадамма-қадам йўриқномасидан фойдаланинг:
«Бу йилдан бошлаб норезидент юридик шахсларнинг даромадларидан олинадиган фойда солиғи бўйича 137_ кодли ҳисоб-китоб ТСОЯЭАТ тизими билан боғланган ҳолда автоматик тарзда тўлдирилади. Бизнинг компания, кўплаб бошқа компаниялар қатори, мазкур ҳисоб-китобга норезидент жисмоний шахслар билан хизмат кўрсатиш бўйича тузилган ФҲТ (фуқаролик-ҳуқуқий тусдаги) шартномалар бўйича валютадаги тўловлар ҳам «қўшилиб қолган» вазиятга дуч келди. Бу вазиятда нима қилиш керак?»
Buxgalter.uz илтимосига кўра саволга «Assistance In Tax» солиқ маслаҳатчилари ташкилоти директори Радмила КАРИМОВА жавоб берди:
Апрель яқинлашиб келмоқда ва бу ойда бухгалтерлар учун одатий ишлар – солиқлар, ҳисоботлар, ҳисоб-китоблар ва бошқа кўплаб вазифалар бор...
Солиқ қўмитаси маълумотларни янги серверларга ўтказиш пайтида солиқ тўловчиларнинг рўйхатга олинган ижара шартномаларини «йўқотиб», бухгалтерларнинг асабларини анча қақшатди. Лекин, шукрки, носозликлар тезда бартараф этилди. Барқарорлик рейтинглари яна аввалги ёқимли позицияларга қайтди, энди яшашда давом этиш мумкин!
Buxgalter.uz барчага апрель ойида режадаги барча ишларни муваффақиятли амалга оширишни – носозликлар ва бошқа муаммоларсиз ишлашни тилайди. Бизнинг режамиз қуйидагича:
24.03.25
«Ходима декрет таътилидан кейин хизмат ЭРИси калитидан фойдалана олмаяпти. Унга паролни унутиб қўйганини айтяпти. Ушбу паролни қандайдир тиклаш ёки янгисини олиш мумкинми?»
Агар ЭРИ паролини унутган бўлсангиз, buxgalter.uzдан қўлланма:
20.03.25
Статистика ҳисоботининг тасдиқланган шаклларига мувофиқ buxgalter.uz ташкилотлар 25 мартдан бошлаб ва 6 апрелдан кечиктирмай топшириши лозим бўлган статистика ҳисоботлари шарҳини тайёрлади. Ушбу ҳисоботлар турли даврлар маълумотларига эга: 2024 йил якунлари бўйича, 2025 йилнинг март ойи ва I чораги учун.