Тузатишларни ўрганишда давом этамиз. Фойда солиғи бўйича солиқ тўловчилар тоифалари, солиқ ставкалари ва ҳисоблаб чиқариш тартиби, солиқ ҳисоботини тақдим этиш муддатлари сақлаб қолинди. Биз 11 та муҳим тузатишларни ҳисобладик:
ЖШДС ва ижтимоий солиқ бўйича солиқ тўловчилар тоифалари, солиқ ставкалари ва ҳисоблаб чиқариш, ШЖБПҲга 0,1% миқдорида ўтказиш тартиби, шунингдек солиқ ҳисоботини тақдим этиш муддатлари сақлаб қолинди. Ўзгартиришлар имтиёзларга дахл қилди:
28.12.21
2022 йил 1 январдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги ўзгартиришлар ҳақида norma.uz портали маълум қилди.
20.12.21
2021 йилда ўзини ўзи банд қилган шахслар фаолиятини тартибга солишда қандай ўзгартиришлар бўлганини эслатиб ўтамиз:
17.12.21
Президентнинг “Рақобат муҳитига салбий таъсир кўрсатадиган тўсиқларни бартараф этиш ва тадбиркорлик фаолияти йўналишларини янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси жамотчилик муҳокамасига қўйилди. Қайси фаолият соҳалари 2022-2026 йилларда хусусий секторга ўтказилиши ҳақида - buxgalter.uz шарҳида ўқинг.
14.12.21
СКнинг 378-моддасига киритиладиган жисмоний шахсларнинг кўчмас мулкни талабаларга ижарага беришдан олинган даромадларини солиқ солишдан озод қилишга тааллуқли тузатишлар биринчи ўқишда маъқулланди.
10.12.21
Ўзбекистон Республикаси ташувчиларига ХЙТ (Халқаро йўлларда ташиш) дафтарчасидан фойдаланиш учун рухсатнома бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатишнинг маъмурий регламенти ва Халқаро ташувчиларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида 1975 йилдаги ХЙТ дафтарчасини қўллаган ҳолда юкларни халқаро ташиш тўғрисидаги Божхона конвенцияси қоидаларидан фойдаланиш ҳуқуқидан маҳрум қилиш ва бундай ҳуқуқни қайта тиклаш тартиби ҳақидаги низом тасдиқланди. Иккала ҳужжат 02.12.2021 йилдаги 727-сон ВМҚ билан тасдиқланган. Батафсил - norma.uz портали шарҳида.
03.12.21
Президентнинг “Тадбиркорлик соҳасида соғлом рақобат муҳитини янада ривожлантириш ҳамда иқтисодиётда яширин айланмаларни қисқартиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори лойиҳасини муҳокама қилиш 12 декабрга қадар давом этади. У қабул қилингандан кейин нималар ўзгариши мумкин?
Давлат статистика қўмитаси томонидан 2022 йил учун статистика ҳисоботи шакллари тасдиқланди (рўйхат рақами 3334, 25.11.2021 й.). Бу ҳақда norma.uz портали хабар берди.
25.11.21
Norma.uz портали 2021 йил 1 декабрдан бошлаб кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳини тақдим этади.