Тижорат банклари учун молиявий ҳисобот шакллари тасдиқланди
ДСҚ, Молия вазирлиги ва МБ Бошқарувининг тегишли қарори қабул қилинди.
Товарларни маркировкалаш: қандай жорий этилади
Сентябрь ойида товарларни маркировкалаш ва кузатиш тизимини босқичма-босқич жорий этишнинг пилот лойиҳасини бошлаш режалаштирилмоқда. Бу ДСҚ томонидан ишлаб чиқилиб, ҚҲТБТ порталида муҳокама қилиш учун жойлаштирилган ҳужжат лойиҳасидан келиб чиқади.
Cпирт ва алкоголь ишлаб чиқариш: янги лицензиялаш тартиби ва жарималар тизими
Истеъмол ва техник этил спирти, алкоголь маҳсулотлари ишлаб чиқариш фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Божхона ҳуқуқбузарликлари учун молиявий санкциялар Кодексда белгиланади
ҚҲТБТ порталида Божхона кодексининг янги таҳрири лойиҳаси эълон қилинди. Муҳокама 1 сентябрга қадар давом этади.
Божхона кодексининг янги таҳрири: барча нормалар битта ҳужжатда
Янги таҳрирдаги Божхона кодекси лойиҳасига божхона маъмуриятчилигини такомиллаштиришга, инвестиция муҳитини яхшилашга қаратилган НҲҲ қоидалари киритилган.
Бизнесни ёпиш қанчалик осонлашади
1.01.2020 йилдан тадбиркорлик субъектларини ихтиёрий тугатиш ва фаолиятини тўхтатиш, шунингдек молия-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётганларни давлат реестридан чиқаришнинг янги тартиби кучга киради
Солиқ кодексида янги имтиёзлар белгиланади
Президентнинг 23.08.2019 йилдаги «Ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмаларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори имзоланди.
Янги Кодексда нималар баён этилган?
Ўзбекистон Божхона кодексининг янги таҳрири лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилган, муҳокама жорий йилнинг 1 сентябрига қадар давом этади.
Меҳнат шартномаларини расмийлаштириш автоматлаштирилади
1 октябрдан “Ягона меҳнат миллий тизими” идоралараро аппарат-дастурий комплексини жорий этиш режалаштирилмоқда.
Фойдаланилмаётган мулк учун жиддий киришадилар
Фойдаланилмаётган объектлар мулкдорларига нисбатан янги чоралар Вазирлар Маҳкамасининг 13.08.2019 йилдаги 666-сон қарори билан тасдиқланди. Ҳужжат 3 ой ўтгач кучга киради.