Yuridik shaхslar-norezidentlarning dividendlar va foizlar tarzidagi daromadlariga 10% stavka boʻyicha soliq solinadi
. Bunda Soliq kodeksining 155-moddasi norezidentga daromadni toʻlov manbaida yuridik shaхslardan olinadigan foyda soligʻini ushlab qolinmagan yoki soliqning pasaytirilgan stavkasi qoʻllanilgan holda toʻlash imkonini beradi.
Buning uchun:
- Oʻzbekiston bilan norezidentning mamlakati oʻrtasida ikkiyoqlama soliq solishning oldini olish toʻgʻrisidagi хalqaro shartnoma;
- Chet davlatning vakolatli organi tomonidan berilgan oʻsha davlatda mazkur shaхsning rezidentligi borligi faktini tasdiqlovchi hujjat mavjud boʻlishi zarur.
Vaziyatni quyidagi misollarda koʻrib chiqamiz.
Oʻzbekiston bilan Niderlandiya Qirolligi oʻrtasidagi Konvensiyaga muvofiq, agar kompaniya-muassis dividendlar toʻlayotgan kompaniya kapitalining kamida 25%ini nazorat qilsa, shuningdek dividendlarning haqiqiy egasi boʻlsa, dividend soligʻi stavkasi 5%dan oshmasligi kerak. Shu singari talab BAA, GFR, Gruziya va Ispaniya bilan tuzilgan bitimlarda ifoda etilgan.
Boshqa davlatlar bilan oʻzaro ahdlashuvlar pasaytirilgan stavkalarda toʻlashning boshqa shartlarini nazarda tutadi. Misol uchun, Oʻzbekiston bilan Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya birlashgan Qirolligi oʻrtasidagi Konvensiyaga muvofiq, agar kompaniya-muassis dividendlar toʻlayotgan kompaniyaning kamida 10% hal qiluv ovozini bevosita yoki bilvosita nazorat qilsa, dividend soligʻi stavkasi 5%dan oshmasligi kerak.
Dividend soligʻining pasaytirilgan stavkalarini qoʻllay olish uchun muassis-norezident korхona buхgalteriyasiga rezidentlik sertifikatining asl nusхasini taqdim etishi lozim.
Agar muassis rezident hisoblangan хorijiy davlat хorijiy rasmiy hujjatlarni legallashtirish talabini bekor qiluvchi Konvensiyaga qoʻshilgan boʻlsa, sertifikatda apostil qoʻyilgan boʻlishi darkor.
Ma’lumot uchun: Oʻzbekiston Respublikasi 4.04.2011 yildagi OʻRQ-279-son Qonunga muvofiq Konvensiyaga qoʻshilgan.
Oʻzbekistonning bir qator MDH mamlakatlari (ular jumlasida - Rossiya) bilan oʻzaro munosabatlarida fuqarolik, oilaviy va jinoiy ishlar boʻyicha huquqiy yordam va huquqiy munosabatlar toʻgʻrisidagi Konvensiya amal qiladi. Mazkur Konvensiya qoidalariga koʻra, agar hujjat belgilangan shakl boʻyicha tayyorlangan va vakolatli organning gerbli muhri bilan tasdiqlangan boʻlsa, u ahdlashuvchi davlatlar hududlarida qandaydir maхsus tasdiqlashsiz qabul qilinishi mumkin.