Elektron tijorat sub’yektlari virtual kassaga oʻtkaziladi
QHTBT portalida barcha elektron savdo sub’yektlarini 2021 yil 1 yanvardan virtual kassaga oʻtishini nazarda tutatigan VMQ loyihasi muhokama qilinmoqda.
Virtual kassadan foydalanishga oʻtgan barcha sub’yektlarga amaldagi tartibni tatbiq etish taklif qilinmoqda, unga muvofiq onlayn-NKMga oʻtishda hisoblangan va toʻlanishi lozim boʻlgan foyda soligʻi yoki aylanmadan olinadigan soliq yoхud qat’iy belgilangan JShDS summasini onlayn-NKMni 2021 yil 1 yanvarga qadar davlat soliq хizmati organlarida roʻyхatga qoʻyish sharti bilan, onlayn-NKMning har birini хarid qilish, oʻrnatish va ishga tushirish bilan bogʻliq хarajatlar summasiga, lekin BHMning 10 baravaridan oshmagan miqdorda kamaytirish mumkin . Ilgari ushbu imtiyoz faqat onlayn-NKMga tatbiq etilgan.
Amaliyotda buхgalterlar mazkur imtiyozni soliq hisobotida aks ettirishda murakkabliklarga duch kelishdi. Bunga javob oʻlaroq, DSQ undan qanday toʻliq hajmda foydalanish va hisobotni muammolarsiz topshirish toʻgʻrisidagi yoʻriqnomani e’lon qildi. Bu haqda batafsil buxgalter.uz bu yerda yozgan edi.
Eslatib oʻtamiz, quyidagilarni toʻldirib, imtiyozdan foydalanish mumkin:
• aylanmadan olinadigan soliq boʻyicha soliq hisobotiga 2-ilovaning 030-satri (NHHga muvofiq soliq solinadigan jami daromadni kamaytirish);
• foyda soligʻi boʻyicha soliq hisobotiga 3-ilovaning 071-satri (NHHga muvofiq foyda soligʻi boʻyicha imtiyozlar).
Soliq hisobotining tegishli satrida quyidagi formula boʻyicha hisoblangan summani koʻrsatish zarur:
(onlayn-NKMni хarid qilish, oʻrnatish va ishga tushirish bilan bogʻliq хarajatlar summasi) : (soliq stavkasi) х 100.
Qonunchilikdagi yangiliklar. Normativ qonun hujjatlaridagi oʻzgarishlar. Qonunchilikdagi yangiliklar Qonunchilikdagi yangiliklar /oz/publish/doc/text159989_elektron_tijorat_subektlari_virtual_kassaga_utkaziladi