Qonun hujjatlariga turli sohalarda tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirishni soddalashtiruvchi tuzatishlar kiritildi. Batafsil – norma.uz portali sharhida.
1. Yakka tartibdagi tadbirkorlar-hunarmandlar koʻpi bilan 5 nafar shogirdni jalb qilishlari mumkin boʻlgan shart bekor qilindi. Ularning soni endi cheklanmaydi (“Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari toʻgʻrisida”gi Qonun).
2. Qimmatbaho metallarni oltin izlovchilar usulida kavlab olish uchun yer qa’ri uchastkalari, jumladan sochma oltin konlarining eng yuqori oʻlchamlari 1 gektardan 5 gektargacha oshirildi ( “Yer osti boyliklari toʻgʻrisida”gi Qonun).
3. Korхonalar, muassasalar va tashkilotlar tugatilayotganda oʻzlarining arхiv hujjatlarini endi davlat yoki nodavlat arхivlariga topshirishga haqlidirlar (“Arхiv ishi toʻgʻrisida”gi Qonun). Ilgari qonun bunday tanlov imkoniyatini taqdim etmagan – hujjatlar faqat davlat arхiviga topshirilgan.
Qonun “Xalq soʻzi” gazetasida e’lon qilingan va 4.12.2020 yildan kuchga kirdi.