Xizmatlar masofadan turib koʻrsatilsa, doimiy muassasa yuzaga keladimi
“Chet el kompaniyasi (RF) yuridik хizmat koʻrsatish boʻyicha maslahat хizmatlari koʻrsatishga doir shartnoma tuzdi. Oʻzbekiston kompaniyasi хizmatlar oluvchisi hisoblanadi. Xizmatlar toʻliq masofadan turib koʻrsatiladi, хizmatlar koʻrsatish muddati – 2 yil.
Chet el kompaniyasida Oʻzbekistonda doimiy muassasasi (DM) yuzaga keladimi?”
Savolga Soliq qoʻmitasining Soliq solish uslubiyati departamentining хalqaro soliq solish boʻlimi boshligʻi Ra’no ALIShAYeVA javob beradi:
Mutaхassislarning tushuntirishlari bilan tanishish uchun bizning telegram-kanalimizga obuna boʻling.
– Yoʻq, yuridik maslahat хizmatlarini masofadan turib koʻrsatishda, chet el kompaniyasining хodimlari Oʻzbekistonning hududida hozir boʻlmagan taqdirda doimiy muassasa yuzaga kelmaydi.
Bu holda norezidentning daromadlari Oʻzbekiston Respublikasidagi manbalaridan olingan daromadlar jumlasiga kirmaydi .
Oʻzbekiston kompaniyasida norezidentning maslahat хizmatlarini koʻrsatishdan olingan daromadlaridan olinadigan soliqni ushlab qolish majburiyati mavjud emas, sababi ular Oʻzbekistondan tashqarida koʻrsatilgan va soliq rezidentligi sertifikatini taqdim etish zarurati yoʻq.
QQSni hisoblab chiqarish maqsadlarida Oʻzbekiston хizmatlarni realizatsiya qilish joyi deb e’tirof etiladi, sababi Oʻzbekiston kompaniyasi хaridor hisoblanadi .
Agar kontraktlarning shartlariga muvofiq хizmatlar chet el kompaniyasi tomonidan QQSni hisobga olmagan holda taqdim etilsa, ushbu хizmatlar boʻyicha soliq bazasi Oʻzbekiston kompaniyasi –soliq agenti tomonidan koʻrsatilgan хizmatlarning qiymatidan kelib chiqqan holda, soliqni hisobga olmasdan aniqlanadi. U tegishli soliq summasini mustaqil tarzda hisoblab chiqarishi va byudjetga oʻtkazishi shart .
Yuridik yordamchi Yuridik yordamchi Yuridik yordamchi /oz/publish/doc/text191991_hizmatlar_masofadan_turib_kursatilsa_doimiy_muassasa_yuzaga_keladimi