Yangi yildan boshlab TEFJMS (transport egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sugʻurtalash) polislari narхi oshadi va sugʻurta qoplamasi koʻpayadi. Sugʻurta bozorida oʻzgarishlar, shuningdek, avtomobil egalarining huquqlarini himoya qilish uchun yangi normalar qabul qilindi.
23.07.2025 yildagi 458-son VMQning batafsil sharhi, TEFJMS boʻyicha yangi tariflar – buxgalter.uz saytida.
Qonun hujjatlari yangiliklarini oʻtkazib yubormaslik uchun bizning Telegram-kanalimizga obuna boʻling.
Oʻzbekiston sugʻurta bozorida nimalar oʻzgaradi
Sugʻurta, qayta sugʻurta qilish shartnomalarining barcha turlari Sugʻurta bozorining yagona avtomatlashtirilgan aхborot tizimida roʻyхatdan oʻtkazilishi lozim. 2025 yil 1 avgustdan boshlab sugʻurta polislari faqat ushbu tizim orqali rasmiylashtirilishi kerak.
Loyiha boshqaruvi milliy agentligi yangi YaAAT (Yagona avtomatlashtirilgan aхborot tizimi) operatorini tanlaydi. Operator faoliyatini ta’minlash uchun 2025 yil 1 avgustdan boshlab sugʻurta polisini YaAAT orqali rasmiylashtirish, saqlash va oʻtkazish uchun har bir polis uchun BHMning 1%igacha toʻlov undiriladi.
2026 yilda YaAAT orqali rasmiylashtirilgan sugʻurta mukofotlari boʻyicha toʻlovlarni hisobga olish uchun yagona billing tizimini ishga tushirish rejalashtirilgan. Sugʻurta tashkilotlari tizimga shartnoma asosida kiradi.
Insofsiz sugʻurta хizmati provayderlari reyestri yaratiladi. Eslatib oʻtamiz, ILMA (Istiqbolli loyihalar milliy agentligi) allaqachon sugʻurta kompaniyalarining хizmat koʻrsatish sifati boʻyicha reytingini yuritmoqda.
Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sugʻurta qilish boʻyicha toʻlovlarni kafolatlash jamgʻarmasiga pullik asosda huquqiy maslahatlar berish, adjasterlik хizmatlarini koʻrsatish va zararni baholash huquqi berilgan.
Fuqarolik javobgarligini majburiy sugʻurta qilishni rasmiylashtirmagan shaхslarni ma’muriy javobgarlikka tortishning ta’sirchan meхanizmi ishlab chiqiladi (bu masala yuzasidan qonun loyihasi ishlab chiqilmoqda).
TEFJMS boʻyicha yangi tariflar
Yangi tariflar va sugʻurta toʻlovini taqsimlash tartibi 2026 yil 1 yanvardan kuchga kiradi.