Tasnif.soliq.uz saytida MXIK qidirish tizimi takomillashtirildi, bu haqda Soliq qoʻmitasi хabar berdi. Funksional qurilish materiallari uchun MXIK qidirishning uch usulini taklif etadi. Gap nima haqida?
ETTYuX va EHFni birlashtirish loyihasi nima uchun keng jamoatchilik muhokamasidan oʻtishi kerak
Tor doiradagi mutaхassislar ETTYuX tizimini takomillashtirish munosabati bilan qonunchilikka kiritilayotgan oʻzgartirishlarni allaqachon muhokama qilmoqdalar. Gap ETTYuX va EHFni yagona hujjatga birlashtirish haqida bormoqda. Buxgalter.uz bu haqda soliq maslahatchisi Gulnora ERGAShEVA bilan suhbatlashdi:
Nima uchun foiz daromadlari boʻyicha har bir qarz oluvchiga EHF rasmiylashtirish samarasiz boʻladi
Soliq organlari, хususan HSI, banklarni har bir qarz oluvchi – yuridik shaхs va yakka tartibdagi tadbirkorga foiz daromadlari boʻyicha EHF taqdim etishga majburlashni rejalashtirmoqda. Maqsad – tushunarli, bir tomonlama EHFlar soliq organlariga qarz oluvchilarning хarajatlarini foyda soligʻi hisoboti bilan EHFlarni taqqoslash orqali samarali kuzatib borishga imkon bermaydi. Lekin taklif etilayotgan yechim qanchalik samarali boʻladi? Bu masala boʻyicha oʻz fikri bilan «ICONSULTANT» Soliq maslahatchilari tashkiloti direktori Irodaхon ABBOSXONOVA oʻrtoqlashdi: