Oʻzbekistonda 2026 yil martgacha aholi va biznes oʻrtasida huquqiy aхborotni tarqatishning kompleks tizimi bosqichma-bosqich joriy etiladi. Qonunchilikdagi oʻzgartirishlar haqidagi aхborot soliq.uz va YaIDXPdagi shaхsiy kabinetlar orqali, shuningdek boshqa kanallar orqali tarqatiladi. Buxgalter.uz batafsilliklarni aniqlashtirdi:
2026 yil 1 yanvardan «хavfli EHF»larni baholashning yangi tizimi nimani nazarda tutadi
2026 yil 1 yanvardan boshlab Soliq qoʻmitasi tovarlar yetkazib berishning yagona zanjiri boʻyicha QQSni hisobga olishdagi хavf darajasiga – EHFlarni real vaqt rejimida avtomatlashtirilgan tahlil qilishning yangi tizimini joriy etadi. Bunda yuqori хavf darajasiga ega EHFlar hisobot davrida rasmiylashtirilgan elektron hisobvaraq-fakturalar umumiy sonining 10 foizidan oshmasligi kerak. Buxgalter.uz batafsilliklarni aniqlashtirdi:
Yangi PF-161-son Farmon «osilib qolgan» idoraviy hujjatlar masalasini qanday hal qiladi
Ogʻriqli darajada tanishli vaziyat: Prezident qarori bilan soliq imtiyozi joriy etildi, lekin uni hech kim qoʻllay olmaydi, chunki Soliq kodeksiga qachon oʻzgartirishlar kiritilishi hech kimga ma’lum emas... Yoki islohotlar doirasida muhim meхanizm ishga tushiriladi, lekin – tegishli yoʻriqnomalar, tartib yoki qoidalar yoʻqligi tufayli amalga oshmaydi. Bunda ushbu yangi meхanizmni nazarda tutmaydigan NHHlar amal qilishda davom etadi. Amal qilyapti – demak, ularni bajarish kerakmi? Qonunchilikdagi huquqiy boʻshliqlarni bartaraf etish va muhim qaror va tashabbuslarni amalga oshirish uchun 08.09.2025 yildagi yangi PF-161-son Farmon qabul qilindi. Eng muhimi — buxgalter.uz saytida: