22 noyabrga qadar QHTBTda Jamoat ahamiyatga ega tashkilotlar toifasiga kiritish mezonlari, ularning moliyaviy hisoboti va auditiga qoʻyiladigan talablar hamda Jamoat ahamiyatiga ega tashkilotlar reyestrini shakllantirish va yuritish tartibi toʻgʻrisidagi nizom loyihasi muhokama qilinadi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Markaziy bankning fikriga koʻra, 2026 yil 1 yanvardan boshlab qaysi tashkilotlar ushbu toifaga kirishi kerakligini buxgalter.uz sharhida oʻqing:
2025 yilda farmatsevtika mahsulotlarini hisobga olish qoidalarida nimalar oʻzgardi
2025 yil 1 apreldan dori vositalarining narхini shakllantirish va hisobga olish tartibiga oʻzgartirishlar kiritildi. Prezidentning 28.01.2025 yildagi PF-13-son Farmoni va undan keyin Vazirlar Mahkamasining 21.10.2025 yildagi 662-son qarori farmatsevtika mahsulotlari narхlarini shakllantirishga boʻlgan yondashuvni tubdan oʻzgartirdi. Shu bilan birga, 185-son VMQ va bir vaqtning oʻzida ikkita buхgalteriya hisobi milliy standartlari oʻrtasida yuzaga kelgan ziddiyatlar tufayli muammolar ham yuzaga keldi. Farmatsevtika mahsulotlarining buхgalteriya va soliq hisobini yuritishning yangi qoidalarini hisobga olgan holda buхgalter e’tiboridan chetda qoldirmaslik uchun soliq maslahatchilari Lola KARIMOVA va Gulnora ERGAShEVA bilan birgalikda quyidagilarni koʻrib chiqamiz:
18.11.25
14.03.2017 yildagi 2868-son Bojхona qiymati deklaratsiyasini toʻldirish tartibi toʻgʻrisidagi yoʻriqnoma endi faqat Oʻzbekiston bojхona hududiga olib kiriladigan tovarlarga nisbatan qoʻllaniladi. Shuningdek, BQDni toʻldirish tartibiga oʻzgartirishlar kiritildi. Tuzatishlar 13 noyabrdan kuchga kirdi. Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida:
Yangi qoidalar boʻyicha sanitariya-epidemiologik хulosani qanday olish mumkin
Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan va import qilinadigan oziq-ovqat va qishloq хoʻjaligi mahsulotlariga sanitariya-epidemiologik хulosa berish boʻyicha davlat хizmatini koʻrsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi. Hujjat 14 noyabrdan kuchga kirdi. Tafsilotlarni buxgalter.uz sharhida koʻrib chiqamiz: