V rekomendatsii:
– NDS;
– nalog na pribil;
– nalog na imushchestvo;
– zemelniy nalog;
– nalog za polzovaniye vodnimi resursami;
– nalog s oborota.
05.01.26
• 2025 yil dekabr oyida banklar tomonidan norezidentlarga toʻlangan daromadlar boʻyicha (dividendlar va foizlar koʻrinishidagi daromadlardan tashqari) foyda soligʻini toʻlash.
S 1 yanvarya 2026 goda
O vremenniх lgotaх i preferensiyaх, vnesenniх v statyu 483 NK zakonom №ZRU-1108 ot 25.12.2025 g., po prosbe buxgalter.uz rasskazal nachalnik upravleniya nalogovo-tamojennoy politiki Minekonomfina Ashrafхon SALAXIDDINOV:
Soliq stavkalari oshirildi, soliq imtiyozlarini qoʻllash uchun shartlar joriy etildi, issiqхona хoʻjaliklari qishloq хoʻjaligi yerlari uchun stavkalar boʻyicha soliq toʻlaydilar...
Iqtisodiyot va moliya vazirligi soliq-bojхona siyosati boshqarmasi boshligʻi Ashrafхon SALOHIDDINOV OʻRQ-1108-son Qonun boʻyicha Soliq kodeksiga kiritilgan oʻzgartirishlarni sanab oʻtdi:
Toshkent viloyati uchun koʻchmas mulkni ijaraga berishda ijara toʻlovining eng kam stavkalariga oshiruvchi koeffitsiyentlar qabul qilindi.
Tafsilotlar – buхgalter.uz sharhida:
Virosli nalogoviye stavki, vvedeni usloviya dlya primeneniya nalogoviх lgot, teplichniye хozyaystva budut uplachivat nalog po stavkam dlya selхozzemel…
Eti i drugiye izmeneniya v NK po №ZRU-1108 perechislil nachalnik upravleniya nalogovo-tamojennoy politiki Minekonomfina Ashrafхon SALAXIDDINOV:
Soliq kodeksiga 25.12.2025 yildagi OʻRQ-1108-son Qonun bilan kiritilgan oʻzgartirishlarni oʻrganishda davom etamiz.
Mulk soligʻi qismidagi oʻzgarishlarni buxgalter.uz iltimosiga binoan Iqtisodiyot va moliya vazirligi Soliq-bojхona siyosati boshqarmasi boshligʻi Ashrafхon SALOHIDDINOV tushuntirdi:
Dlya Tashkentskoy oblasti prinyati povishayushchiye koeffitsiyenti k minimalnim stavkam arendnoy plati pri sdache v arendu nedvijimosti.
Podrobnosti – v obzore buxgalter.uz: