Солиқ қўмитаси пахта-тўқимачилик корхоналари томонидан етиштирилмаган пахта хомашёси ва пахта толасининг МХИК учун «тонна» ўлчов бирлигини белгилади.
Buxgalter.uz тафсилотларни аниқлаштирди. ...
МҲХС стандартлари изчилликни таъминлаш орқали халқаро молия бозорлари ва у ердаги компанияларга ишончни мустаҳкамлайди. Бу ҳақда PhD, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Бухгалтерия ҳисоби ва аудит услубиёти бошқармаси бошлиғи Отабек Отақулович Баракаев ўз фикрлари билан ўртоқлашди. ...
2024 йил август ойида Президентнинг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти якунлари бўйича қабул қилинган Амалий тадбирлар режасида Савдо-саноат палатаси ҳузурида Эксперт кенгашини ташкил этиш ва солиқ соҳасида низоларни судгача ҳал қилишнинг ягона тартибини жорий этиш назарда тутилган.
Экспертлар фикрига кўра, бу солиқ органлари доирасида низоларни ҳал қилишнинг мавжуд тизими самарасиз эканлигини, у бизнес ҳамда давлат эҳтиёжларини қондирмаслигини аниқ кўрсатмоқда. Ва бу солиқ органлари учун жиддий синовдир.
«ICONSULTANT» солиқ маслаҳатчилари ташкилоти директори Иродахон АББОСХОНОВАнинг бу масала бўйича шарҳини эълон қиламиз: ...
11 сентябрдан бошлаб онлайн-ККМ ва виртуал кассаларга узлуксиз хизмат кўрсатишни таъминловчи бир йўла бешта Техник хизмат кўрсатиш маркази (ТХКМ) Давлат реестридан чиқарилди. Сабаби – қонунчилик талабларига мувофиқ келмаганлиги.
Уларнинг хизматларидан фойдаланган тадбиркорлар энди ўз фаолиятларини қандай тузишлари керак? Касса аппаратларини алмаштиришга тўғри келадими?
Buxgalter.uz вазиятни аниқлаштирди: ...
Маҳсулотлар (товар ва хизматлар) ягона электрон миллий каталоги «Қурилиш ресурслари миллий классификатори» электрон платформаси билан интеграция қилинди. Бу ҳақда tasnif.soliq.uz портали хабар бермоқда.
Нукусда Президент Шавкат МИРЗИЁЕВнинг тадбиркорлар билан узоқ кутилган очиқ мулоқоти бўлиб ўтди. Давлат раҳбари бизнес томонидан кўтарилган муаммоларни ўрганиб чиқди ва бир қатор ташаббусларни илгари сурди. Уларнинг барчаси яқин вақт ичида амалга оширилади.
Buxgalter.uz уларнинг энг муҳимлари ҳақида шарҳ тайёрлади: ...
Барча солиқ тўловчилар 1 сентябргача 2024 йилнинг апрель-август ойларида турли сабабларга кўра расмийлаштирилмаган ЭТТЮХларни қўшимча расмийлаштиришлари керак. Атиги 10 кун қолди, шунинг учун буни кечиктирманг.
Бизда яна бир қаҳрамон, аниқроғи - июнь ойида АССА «DipIFR Rus» имтиҳонини биринчи уринишда топширган қаҳрамонимиз бор. Буни фақат сиз тушунишингиз учун эълон қиляпмиз - ҳеч қандай тўсиқ йўқ. Мутлақо!
Бугун биз Людмила ЧЕН, «OGMA PROJECTS» МЧЖ ХК бош бухгалтер ўринбосари билан суҳбатлашамиз. У 15 йил БҲМС доирасида ишлаган, кейин эса ДипИФР дипломи учун имтиҳонни дарров 80 балл билан топширишга ёрдам берган бир нарса қилган!
У буни қандай уддалади? ...
2024 йил 25 июлдан бошлаб асосий ставканинг 14% дан 13,5% га туширилиши натижасида солиқларни ўз вақтида тўламаганлик учун пеня миқдори камайди.