АССА ва ACFP “Молия ва бизнесни бошқариш” дипломи учун имтиҳонларнинг қўшма схемасини (JES) ишга туширишди. Хушхабар: ҳуқуқ ва солиқлар бўйича имтиҳонларни Ўзбекистон қонунчилиги бўйича топшириш мумкин!
Қурбон ҳайити 16 ёки 17 июнга тўғри келишидан қатъи назар, ўзбекистонликлар 3 кун кетма-кет дам олишади. 5 кунлик иш ҳафтасида ишлайдиганлар эса – ҳатто 4 кун кетма-кет дам олишади.
Материалларимизни телеграм-каналда кузатиб боринг.
2024 йил 16 июнь куни байрам куни деб
Солиқлар мураккаб ва доимий ўзгариб турадиган объект ҳисобланади, аммо улар ҳар қандай замонавий жамият ҳаётининг муҳим қисмидир. Солиқ тўловчи сифатида сиз солиқ қонунчилигини тушуниш ва солиқ юкингизни камайтирадиган тарзда унга риоя қилиш ҳуқуқига эгасиз. Сизга бунда Иброҳим Аҳмадхоновнинг
Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда ва соҳага оид гуруҳларда тадбиркорларнинг улар онлайн-НКМнинг муайян русумига ўтишга мажбурланаётганлиги юзасидан шикоятлари келиб туша бошлади. Солиқ қўмитаси муносабат билдирди: «тадбиркорлар Давлат реестрига киритилган онлайн-НКМ ёки виртуал касса моделини
Солиқ қўмитаси 22.09.2021 йилдаги 595-сон ВМҚнинг регуляторлик таъсирини баҳолашдан ўтказади. Ҳар бир солиқ тўловчи ушбу норматив-ҳуқуқий ҳужжат билан белгиланадиган тартибни такомиллаштириш бўйича ўз фикр-мулоҳазалари ва таклифларини билдириш имкониятига эга.
Солиқ маслаҳатчиси, “ Tax
Ушбу ҳафтанинг бошланиши бухгалтерлар учун my.soliq.uzдаги янгиланган хизматлар интерфейси билан қайд этилди. Кўплаб интерактив хизматлар тугмалари остида “New” ёзуви пайдо бўлди. Buxgalter.uz янгиликни текширди.
Янгиликларни ўтказиб юбормаслик учун телеграм-каналимизга обуна
Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари бўйича кенгаш ( IASB) янги 18-сон молиявий ҳисоботнинг халқаро стандарти (IFRS) “Молиявий ҳисоботдаги ахборотни тақдим этиш ва ёритиб бериш”ни тақдим этди. Стандарт 2027 йил 1 январдан бошлаб мажбурий тартибда кучга киради, бироқ компаниялар уни аввалроқ
Статистика агентлиги 2024 йил 1 майдан бошлаб минимал истеъмол харажатлари (МИХ) миқдорини бир ойга киши бошига 648 минг сўм миқдорида белгилади (2024 йил январь ойидан 1 майга қадар ушбу кўрсаткич 621 минг сўмни ташкил этди).
Янгиликларни ўтказиб юбормаслик учун бизнинг
1 майдан бошлаб Ўзбекистонда жисмоний шахслар учун электр энергияси ва табиий газ истеъмолининг меъёрлари жорий этилмоқда ҳамда тарифлар оширилмоқда. Бу ҳақда 16.04.2024 йилдаги янги 204-сон ВМҚда.
Buxgalter.uz ўзгартиришлар тўғрисида ахборот тайёрлади.
Янгиликларни ўтказиб юбормаслик
10 йилдан сўнг бухгалтер касби билан нима содир бўлади? Ўзбекистон сертификатланган молия мутахассислари уюшмаси ( ACFP ) ушбу мавзуда хаёлга берилмай, OpenAIдаги ChatGPTдан жавоб сўради. СИ жавоблари buxgalter.uz учун қизиқ кўринди.