Молиявий ҳисобот тузиш тартибида нималар ўзгаради
Иқтисодиёт ва молия вазирининг “Молиявий ҳисоботларга қўйиладиган талаблар тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги буйруғи лойиҳаси эълон қилинди . Қабул қилинган тақдирда у расмий эълон қилинган кундан эътиборан 3 ой ўтгач кучга киради. Унда БҲМС ва МҲХС бўйича ҳисобот шакллари мавжуд.
Тасдиқлаш учун таклиф қилинаётган БҲМС ва МҲХС бўйича молиявий ҳисоботлар шаклларида нималар етишмаяпти
ҚҲТБТ порталида иқтисодиёт ва молия вазирининг “Молиявий ҳисоботларга қўйиладиган талаблар тўғрисидаги низомни тасдиқлаш хақида”ги буйруғи лойиҳаси (ID 98836) эълон қилинди. У таклиф қилинаётган кўринишда қабул қилинган тақдирда молиявий ҳисоботларни топшириш муддатлари ва БҲМС бўйича топширувчи
Молиявий ҳисобот ҳар чоракда эмас, йилда бир марта тақдим этилади: Иқтисодиёт ва молия вазирлиги қонунчиликдаги номувофиқликни бартараф этади
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги молиявий ҳисоботлар шакллари ва уларга қўйиладиган талаблар тўғрисидаги буйруқ лойиҳасини ишлаб чиқди. 1 январдан бошлаб ташкилотлар Президентнинг 10.11.2022 йилдаги ПҚ-419-сон қарорига асосан ҳар чораклик ҳисоботларни топширишмайди. Идоравий ҳужжатларда эски меъёрлар
Тўқимачилик, чарм-пойабзал ва электротехника маҳсулотларини экспорт қилувчиларга шартномаларни минимал нархлар бўйича тузишга кўрсатма берилди
2024 йил 15 майдан бошлаб тўқимачилик, чарм-пойабзал ва электротехника маҳсулотлари учун минимал экспорт нархлари жорий этилди (11.05.2024 й. 274-сон ВМҚ). Нархлар шартномалар қийматини мониторинг қилиш орқали назорат қилинади.   Материалларимизни ўтказиб юборманг –
Дам олиш уйлари ва заргарлик тармоғи учун солиқ имтиёзлари
Дам олиш уйлари ва заргарлик буюмларини ишлаб чиқариш солиқ имтиёзларига эга бўлди. 13.05.2024 йилдаги ЎРҚ-926-сон Қонун билан Солиқ кодексига ўзгартиришлар киритилди.   Қонунчилик янгиликларини ўтказиб юбормаслик учун бизнинг
Тўқимачилик тармоғи корхоналари қандай имтиёз ва преференцияларга эга бўлишди
Солиқ ва божхона преференциялари, имтиёзли кредитлар, бинони бўлиб-бўлиб тўлаш асосида сотиб олиш – ушбу чораларнинг барчаси Президентнинг 01.05.2024 йилдаги ПФ-71-сон Фармони билан тўқимачилик тармоғи корхоналари учун кўзда тутилган. Барча тафсилотлар buxgalter.uz шарҳида.
Шаффоф қурилиш: давлат дастурлари доирасида қурилиш ва реконструкция қилишни назорат қилиш учун янги меъёрлар
Президентнинг 29.04.2024 йилдаги ПҚ-165-сон қарори давлат дастурларига мувофиқ объектларни қуриш ёки реконструкция қилиш учун янги тартибни белгилайди. Кўп нарсалар рақамлаштирилади.   Материалларимизни
Қарор лойиҳаси: яширин иқтисодиётга қарши курашиш унинг ўсишига қандай кўмаклашиши мумкин
Яширин иқтисодиётга қарши курашиш тўғрисидаги қарор лойиҳаси ОАВда кенг муҳокамага сабаб бўлди. Ҳужжатни ишлаб чиқувчилар – ССП ва Солиқ қўмитаси жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда ҳужжатни қайта ишлашга ваъда беришди. Сўнгра у муҳокама қилиш учун regulation.gov.uz порталида эълон қилинади.
Пенсия ва нафақаларнинг энг кам миқдорлари оширилди
2024 йил 1 майдан бошлаб ёшга доир ва ногиронлик бўйича, тўлиқ бўлмаган чоғдаги, боқувчисини йўқотганлик пенсияси ва нафақаларнинг энг кам миқдорлари оширилди (30.04.2024 й. ПФ-69-сон).   Қонун ҳужжатлари янгиликларини ўтказиб юбормаслик учун бизнинг телеграм-каналимизга обуна
Ўзбекистонда 2024 йил май ойида нималар ўзгаради
Ўзбекистонда 2024 йил май ойида кучга кирадиган қонун ҳужжатларига ўзгартиришларнинг анъанавий шарҳини тақдим этамиз.   Телеграм-каналда материалларимизни кузатиб боринг.   Хорижий компанияларнинг ваколатхоналари онлайн тарзда аккредитация қилиниши мумкин Май ойида янги