ДСҚ халқ таълими тизими муассасалари ва ташкилотлари учун ижтимоий солиқнинг 1% ставкаси тарзидаги имтиёзни автоматлаштирди (11.05.2022 йилдаги ПҚ-241-сон қарор). Солиқ органларининг E-imtiyoz ахборот тизимида унга ID 104023 берилди.
Омбордаги товарларни мажбурий равишда хатловдан ўтказиш, озиқ-овқат товарлари бўйича божхона божининг ноль ставкалари, ўсимлик ёғи импортига тақиқ, импортни маркировка қилиш тартибини тўхтатиш ва Президентнинг 2022 йил 31 майдаги “Истеъмол бозорларида нархлар барқарорлигини таъминлашга ва монополияга қарши чораларнинг таъсирчанлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-145-сон Фармонида назарда тутилган бошқа чора-тадбирлар - buxgalter.uz шарҳида:
31.05.22
Экспорт қилинадиган товарларга БКнинг 382-моддаси нормаларини татбиқ қилиш таклиф этилмоқда, унга мувофиқ божхона органлари интеллектуал мулк объектларига эгалик ҳуқуқлари бузилганлиги аломати мавжуд бўлганда товарлар чиқариб юборилишини тўхтатиб туришга ҳақли бўлади. Бу ҳақдаги қонун лойиҳаси ҚҲТБТда жойлаштирилди.
2022 йил июнь ойида Ўзбекистонда бир қатор янгиликлар кучга киради. Улар солиқ солиш, лицензиялаш, чет эл фуқароларини ишга жойлаштириш, давлат хизматларини ва кредитлар олиш, корхоналарда жамоа шартномаларини тузиш шартлари ва ҳоказоларга дахл қилади.
Энг муҳим ўзгартиришлар тўғрисидаги маълумотни buxgalter.uz жадвалга тўплади:
2022 йил 15 июндан бошлаб хўжалик юритувчи субъектларнинг тижорат банкларида очилган қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ ундирувга йўл қўйилмайдиган махсус мақсадли ҳисобварақлари ёпилади. Улардаги маблағлар қолдиғи уларнинг асосий ёки иккиламчи банк ҳисобварақларига ўтказилади. Бу Президентнинг 25.05.2022 йилдаги «Ҳисоб-китоб тизимини такомиллаштириш ва хўжалик юритувчи субъектларнинг тўлов интизомини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-141-сон Фармонида назарда тутилган.
Хўжалик юритувчи субъектларнинг йил давомида сув ҳисоблагичларни алмаштириш мажбурияти, солиқ базасини камайтириш ва сув учун қарздорликни бевосита қарздорнинг банк ҳисобварағидан ундириш Президентнинг 24.05.2022 йилдаги “Аҳолининг ичимлик сув таъминоти ва оқова сув хизматлари билан таъминланганлик даражасини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-257-сон қарорида назарда тутилган.
2022 йил 1 июндан бошлаб МҲЭКМ миқдори 920 000 сўмни, БҲМ - 300 000 сўмни ташкил этади (20.05.2022 йилдаги ПФ-138-сон Фармон). Ҳисоб-китобларда қайси кўрсаткичларга асосланиш керак?
Buxgalter.uz БҲМ ёки МҲЭКМ зарур бўладиган энг кўп тарқалган вазиятларнинг йиғма жадвалини тайёрлади:
Молия вазирлиги СКга 05.05.2022 йилдаги ЎРҚ-767-сон Қонун билан киритилган ўзгартиришларни шарҳлаб берди:
ҚҲТБТда Президентнинг сўнгги фармонлари ва қарорлари, шунингдек 2022 йил 4 мартдаги видеоконференция баённомасига мувофиқ Божхона ва Солиқ кодексларига тузатишлар муҳокама қилинмоқда. Киритилаётган ўзгартиришлар моҳиятини Молия вазирлиги департамент директорининг ўринбосари Умид ҲАМРОЕВ ва “Норма” эксперти Жорилла АБДУЛЛАЕВ тушунтириб беришди:
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлигининг Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан субсидиялар ажратиш тартиби тўғрисидаги янги низом тасдиқланди. Унга мувофиқ тадбиркорлар бизнес лойиҳалари учун қўшимча маблағлар олишлари мумкин. Қуйида санаб ўтилган субсидиялар тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ҳоким ёрдамчиси тавсиясига кўра ажратилади.