Устамалар ва қўшимча тўловлар мотивация воситаси бўлиб хизмат қилади, ходимларни юқори ютуқлари, касбий маҳорати ва компанияга садоқати учун рағбатлантиради. Шунингдек, улар иш билан боғлиқ хавф ва ноқулайликларни қоплайди. Бошқача айтганда, қўшимча тўловлар иш берувчига меҳнат унумдорлигини ошириш, иш сифатини яхшилаш ва малакали мутахассисларни сақлаб қолишга ёрдам беради.
Устамалар ва қўшимча тўловлар қандай бўлади, иш ҳақига фоизли устамани қандай ҳисоблаш керак ва устама тўловини қандай расмийлаштириш керак, бу ҳақда buxgalter.uz да батафсил ўқинг:
2025 йил 19 майдан бошлаб Ўзбекистонда ташқи савдонинг E-Contract ахборот тизими расман тўлиқ форматда ишлай бошлади. Энди бу – Ўзбекистонда ТИФ-шартномаларини рўйхатга олиш ва назорат қилиш учун ягона рақамли восита.
E-Contract тизимига барча хизмат кўрсатувчи банклар, солиқ ва божхона органлари уланган. Унинг ишга туширилиши билан бошқа тизимлар орқали («ТИФ-Шартнома», ААТ «Шартнома», EXIM портали) маълумотлар узатиш имкониятсиз бўлди. Шунга кўра, савол туғилади – бухгалтер Е-Contract орқали ТИФни қандай юритиши керак?
Buxgalter.uz тушунтиради:
Ташкилот ДСХОдан хат олди, унда 46 «Жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи» ва 36 «Ижтимоий солиқ» кодлари бўйича солиқлар учун унга ортиқча тўловни кўчириш амалга оширилгани – бундан солиқ тўловчининг ўзи хабардор қилинмаган ва СКнинг 83, 103-104, 110 ва 115-моддаларига, шунингдек 26.03.2021 йилдаги 2771-3-сон қарорнинг 33-2 бандига ҳавола қилинган ҳолда кўрсатилган.
Бундай амалларнинг қонунийлигини buxgalter.uz сўрови бўйича солиқ маслаҳатчиси Гулнора ЭРГАШЕВА баҳолади:
Президентнинг 23.05.2025 йилдаги ПҚ-190-сон қарори мажбурий рақамли маркировкалаш соҳасидаги қонунбузарликлар учун прогрессив жарима тизимини жорий этади – тўртинчи жаримадан сўнг солиқ тўловчи бир йил давомида ҚҚСни қоплаш ҳуқуқини йўқотади.
Шунингдек, у дори воситалари ва тиббий буюмларни чакана реализация қилиш фаолиятини лицензиялаш талабларини ва маркировка кодлари билан ишлашнинг айрим жиҳатларини ўзгартиради.
Энг муҳим тафсилотлар – buxgalter.uz шарҳида қисқача бандлар бўйича:
Солиқ қўмитаси алкоголь маҳсулотларини қуйиб сотишнинг тасдиқланган схемасини тақдим этди. Бу амалда қандай ишлашини «RIG» МЧЖ директори Рустам ЯҚУБОВ «VIPOS» виртуал кассаси мисолида тушунтириб берди:
23.05.25
2025 йил май ойидан бошлаб «Янги технологиялар» ИАМ soliq.uz тизимида корпоратив карталар чекларини рўйхатдан ўтказишга янги талаблар жорий қилди. Онлайн-НКМ чекларига қўйилган амалдаги норматив талабларни ҳисобга олганда ҳеч қандай муаммо пайдо бўлмаслиги керак эди, лекин улар шунга қарамай пайдо бўлди. Корпоратив чекларнинг муҳим қисми my3soliq.uz сайтида рўйхатдан ўтказишда тизим томонидан жисмоний шахслар карталарининг чеклари деб танилиб, рад этилди. Улар бўйича ҚҚС қайтариш имкони йўқолди.
Муаммонинг сабаблари ва уни ҳал қилиш йўлларини buxgalter.uz сайтининг сўровига биноан онлайн-НКМ экспертлари, «RIG» МЧЖ директори Рустам ЯҚУБОВ ва «GAROV TARAQQIYOT NKM» МЧЖ таъсисчиси Владимир ГИБЕЛЬ тушунтирдилар:
Корпоратив карта билан тўлашда берилган чекни Didox тизими орқали рўйхатдан ўтказиш мумкин. Муваффақиятли рўйхатдан ўтказилгандан сўнг чек маълумотлари my3.soliq.uz сайтидаги рўйхатдан ўтказилган чеклар рўйхатида ва ҚҚС ҳисоботида кўрсатилиши керак.
Амаллар кетма-кетлигини buxgalter.uz сайтининг сўровига биноан Didox мижозлар билан ишлаш бўйича менежери Екатерина КУЛДАШЕВА тушунтирди:
«Корпоратив карта бўйича директор кафе учун маҳсулотлар харид қилди. ҳақиқатда сотиб олинган ичимликлар ўрнига сотувчи чекда ароқ шишасини бир сумма билан ёзди. Бухгалтерия бундай чекни ҳисобга қабул қилишдан бош тортди. Нима қилиш керак?»
Корпоратив чекларда бошқа хатолар ҳам кўп учрайди. Масалан, кассир карта турини нотўғри кўрсатди ёки чекда маркировка кодларини кўрсатмади. Бундай вазиятда қандай ҳаракат қилиш кераклигини buxgalter.uz илтимосига кўра онлайн-НКМ эксперти, «RIG» МЧЖ директори Рустам ЯҚУБОВ айтди:
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати номидан халқаро ташкилотлар ёки хорижий банклар билан тузилган айрим халқаро шартномаларда Ўзбекистон Республикасидаги манбалардан олинган даромадларни солиққа тортишдан озод қилиш қоидалари кўзда тутилган.
Бундай ҳолда солиқ резидентлиги сертификатини тақдим этиш зарурми? Тегишли солиқ имтиёзларини қўллаш учун асос нима?
Саволларга buxgalter.uz илтимосига биноан Солиқ қўмитасининг Халқаро солиққа тортишни администрациялаш бошқармаси Халқаро солиққа тортиш бўлими бошлиғи Рано АЛИШАЕВА жавоб берди:
21.05.25
2021 йил 1 июндан 16 ёшга тўлган шахсларга идентификация ID-карталарини бериш билан бир вақтда жамғариб бориладиган пенсия тизимида ҳисобга қўйиш амалга оширилади.
Аммо корхонага илгари расмий равишда ишламаган катта ёшдаги шахс – паспорт билан, лекин ШЖБПҲ рақамисиз келиб қолиши мумкин. Сиз унинг рўйхатга олиниши масаласини «Халқ банки» сайти орқали нисбатан тез ҳал қилишингиз мумкин.
Buxgalter.uz нимани ва қандай қилиш кераклигини тушунтиради: