Prezident tomonidan 15 sentyabr kuni “Tadbirkorlik sub’yektlari uchun ma’muriy va soliq yukini yanada kamaytirish, biznesning qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmon imzolandi. Oʻzgartirishlarning mohiyati - norma.uz portali sharhida:
Hujjatga asosan quyidagilar 2021 yil 1 oktyabrdan boshlab bekor qilinadi:
- qat’iy belgilangan miqdordagi JShDS toʻlovchisi boʻlgan yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan soliq organlariga soliq hisobotini topshirish majburiyati;
- alohida tayyor import iste’mol tovarlarining bojхona deklaratsiyasi rasmiylashtirilgan sanadan keyin 12 oy oʻtgach sotuvga qoʻyilishi hamda chakana savdoda realizatsiya qilinishiga qoʻyilgan taqiq;
- davlat boshqaruvi organlari va mahalliy davlat hokimiyati organlarining bir qator nazorat funksiyalari.
2022 yil 1 yanvardan boshlab:
- nazorat qiluvchi organlar tadbirkorlik sub’yektlari faoliyatini belgilangan tartibda tasdiqlangan savolnoma boʻyicha tekshiradi;
- SSP a’zosi boʻlgan tadbirkorlik sub’yektining faoliyatini tekshirishda ushbu tadbirkorlik sub’yekti roziligi bilan SSP хodimlari ishtirok etadi;
- tadbirkorlik sub’yektlari faoliyatida tekshiruvlarni oʻtkazishga qonunbuzilishlarga yoʻl qoʻyilishining oldini olish boʻyicha profilaktika tadbirlari belgilangan tartibda oʻtkazilgandan soʻng yoʻl qoʻyiladi. Bundan soliq tekshiruvlari, jinoyat ishlari va tezkor-qidiruv faoliyati doirasida, shuningdek, qonunchilik hujjatlari buzilishi haqidagi murojaatlar va ma’lumotlar asosida oʻtkaziladigan tekshiruvlar mustasno.
Savdo-sanoat palatasi mahalliy shartnomalar doirasida yuzaga keladigan yengib boʻlmaydigan kuchlar (fors-major) holatlarini tasdiqlash vakolatiga ega boʻldi.
2022 yil 1 yanvardan 2023 yil 1 yanvarga qadar respublika tumanlarida (Toshkent shahri bundan mustasno) faoliyat yurituvchi YaTTga belgilangan ijtimoiy soliq stavkasi 2 baravarga pasaytiriladi.
Tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakilga Adliya vazirligi, SSP hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2022 yil 1 aprelga qadar “Yagona davlat nazorati” aхborot tizimi ishlab chiqish va ishga tushirish topshirildi. U tadbirkorlik sohasida davlat nazorati bilan bogʻliq katta hajmdagi ma’lumotlarni yigʻish, tahlil qilish va qayta ishlash imkonini beradi.
Shuningdek, 2022 yildan boshlab Tadbirkorlik faoliyati erkinligi indeksi joriy etiladi. U tadbirkorlik sub’yektlariga ma’muriy bosim darajasini aniqlash va yengillashtirish, shuningdek, huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan.
Hujjat “Xalq soʻzi” gazetasida 16.09.2021 yilda e’lon qilingan.