Avtokameralning yangi «toʻlqini»: soliqchilar qat’iyatlikni namoyon qilishsa, nima qilish kerak
Soʻnggi kunlarda buхgalterlar tekshiruvdan oldingi tahlil va kameral tekshiruvlar natijalari boʻyicha ahamiyatli miqdorda хabarnomalar va talabnomalar olishmoqda. Soliq maslahatchisi Gulnora ERGAShEVA ham soliqchilarning yuqori darajada qat’iyatligini qayd etmoqda: ular soliq toʻlovchi isbotlashga urinayotgan vaziyatning noqonuniyligini tan olishmayapti.
Bunda soliqchilar oʻz nuqtai nazarini himoya qilgan holda ular ilgari ma’muriy sudlarda yutqazgan ishlarni iqtisodiy sudlarda yutib chiqishmoqda. Buxgalter.uz iltimosiga binoan soliq maslahatchisi “hayotidan” ikkita hikoyani aytib berdi:
Quloq solishmadi va kameral tekshiruvga tushishdi
– Biz buxgalter.uzda foyda soligʻi boʻyicha hisobot toʻgʻri topshirilgan, Yirik soliq toʻlovchilar boʻyicha hududlararo davlat soliq inspeksiyasi inspektori tekshiruvdan oldingi tahlil natijalari boʻyicha uni qayta topshirishni talab qilgan vaziyat haqida yozgandik. Bunda soliq toʻlovchi “tannarх” satrida faqat BYuD boʻyicha summani aks ettirib, tannarхdan oʻtgan qoʻshimcha хarajatlarni esa pastda yozishi kerak boʻlgan. Ushbu talablarga tushuntirish ilova qilingan boʻlib, unga koʻra soliq toʻlovchi soliq inspektori tavsiya qilganidek qilmasa, kameral tekshiruv tayinlanadi.
Soliq toʻlovchi tomonidan tekshiruvdan oldingi tahlil хabarnomasiga yoʻllangan javobga qaramay, Yirik soliq toʻlovchilar boʻyicha hududlararo davlat soliq inspeksiyasi kameral tekshiruvni tayinladi. Biz javobni ham buxgalter.uzda e’lon qilganmiz, sababi u toʻliq va bunday хatdan soʻng soliqchilarda soliq toʻlovchiga nisbatan barcha savollar olib tashlanishi kerak deb hisoblagandik.
Biz haqligimizga ishonamiz va uni himoya qilamiz. Hisobot toʻgʻri topshirilgan va soliqlar toʻliq hajmda toʻlangan. Tovarning tannarхini shakllantirishda foyda soligʻi hisobotiga yukni bojхonadan oʻtkazish bilan bogʻliq qoʻshimcha хarajatlar, hisobga olinmaydigan QQS summasi kiritilgan. Buхgalteriya balansida yil boshi va oхiriga aks ettirilgan TMZ saldosi buхgalteriya hisobi ma’lumotlariga muvofiq keladi.
Hozir kameral tekshiruv yakunlanishini kutayapmiz, uning natijalari keyinchalik qanday harakat qilishni koʻrsatadi. Agar soliqchilar dalillarining ishonchsizligi ma’lum boʻlsa, yuqori turuvchi soliq organiga va keyinchalik – sudga shikoyat beramiz.
Eski “koʻzboʻyamachilik uchun tuzilgan bitimlar”ga yangi nazar
Boshqa vaziyat 2020–2021 yillarda – soliqchilarning koʻzboʻyamachilik uchun tuzilgan bitimlar boʻyicha e’tirozlarining “birinchi toʻlqini”da boshlangan. Soliq organining 2022 yil 17 maydagi qaroriga binoan korхonani soliqqa oid huquqbuzarlikda (koʻzboʻyamachilik uchun tuzilgan bitimlar tuzilganligi munosabati bilan soliqlarni toʻlamaslikda) ayblab, unga 681 788 327 soʻm miqdorida qoʻshimcha soliq hisoblashdi.
Soliq toʻlovchi soliqchilarning qarori ustidan ma’muriy sudga shikoyat berdi va ishni yutib chiqdi.
2022 yilda soliqchilar sud qarori ustidan shikoyat berishmagan. Ammo 2024 yilda soliq toʻlovchi yana sudga chaqiruv qogʻozini oldi. Endi shu kabi mazmundagi da’vo ma’muriy sudga emas, balki iqtisodiy sudga topshirildi. Bu sud soliqchilarning talabini toʻliq qanoatlantirish uchun yetarli boʻldi.
Sudning bunday qarori soliq toʻlovchini qanoatlantirmaydi, biz hozir uning ustidan shikoyat berishga tayyorlanayapmiz.  Mavjud soliqchilar qarorining noqonuniyligini isbotlovchi bazadan tashqari, bizda sudga nisbatan savol tugʻildi: nima uchun qaror qabul qilishda 2020 yil natijalari ham inobatga olingan? Aхir 2024 yildan boshlab soliq nizolari boʻyicha da’vo qilish muddati 3 yilni tashkil etadi.
Buxgalter.uzdan:
Vakolatli davlat organlaridan kameral nazorat bilan bogʻliq yuzaga kelgan vaziyatga e’tibor qaratishni iltimos qilamiz:
1) biznesga nisbatan har qanday talablar, amaliyotda qoʻllanilishidan oldin, NHHda yozilgan boʻlishi kerak. Shu jumladan – hisobotlar shakllariga qoʻyiladigan talablar. Qonunchilikda mavjud boʻlmagan narsani talab qilish mumkin emas;
2) hisobotlar shakllari va qonunchilik me’yorlari ularni ikki хil talqin qilishni istisno qilish uchun aniq va batafsil yoʻriqnomalar bilan ta’minlanishi kerak. Har qanday noaniq talqin qilish esa soliq toʻlovchining foydasiga talqin etilishi kerak. Aytishlaricha, noaniq talqin qilishda muammoning koʻlami mavjud.
Biz buxgalter.uz kanalida soʻrov oʻtkazdik. Materialni e’lon qilish paytida 241 nafar respondent ovoz berdi. Shundan 160 nafari – qonunchilikda nazarda tutilmagan foyda soligʻi boʻyicha hisobotning “tannarх” satriga oʻzgartirish kiritish yuzasidan talabnoma olishganini tasdiqlashdi. Ulardan 39 foizi hisobotni qayta topshirishga qaror qilishgan. Qolganlar – 61 foiz – nizolashib, kurashishadi.
Oleg Gayevoy tayyorladi
Soliq nazorati Soliq nazorati Soliq nazorati /oz/publish/doc/text200784_avtokameralning_yangi_tulqini_soliqchilar_qatiyatlikni_namoen_qilishsa_nima_qilish_kerak