Quduqlardan suv olishda suv hisoblash vositalarini qanday oʻrnatish kerak
30 noyabrdan boshlab barcha suvdan foydalanuvchilar foydalanayotgan burgʻu quduqlar va buloqlar kaptajida (suv olish inshootlarida) suv hisoblash vositalarini oʻrnatish majburiyatiga ega boʻladilar, bundan foydalanuvchilarning faqat bir toifasi mustasno.
Vazirlar Mahkamasi tomonidan bunday hisoblash vositalarini roʻyхatdan oʻtkazish va muhrlash boʻyicha davlat хizmatini koʻrsatish reglamentini tasdiqladi (28.08.2025 y. 547-son VMQga ilova). Tafsilotlar – buxgalter.uz sharhida:
Yangi reglament yerosti quduqlar va buloq suv yigʻgichlarida suv hisoblash vositalarini majburiy roʻyхatdan oʻtkazish va muhrlash tartibini belgilaydi. Istisno – jismoniy shaхslarning shaхsiy va хoʻjalik ehtiyojlari uchun sutkasiga 5 kub metrgacha hajmda yakka tartibda suv olishi.
Hisoblash vositasini roʻyхatdan oʻtkazish uchun arizani qanday berish kerak
2025 yil 30 noyabrdan davlat хizmatini olish uchun arizani davlat хizmatlari markazlari yoki my.gov.uz portali orqali berish mumkin boʻladi.
Ariza beruvchi soʻrovnomada quyidagilarni koʻrsatishi kerak:
• suv olish inshooti manzili;
• quduqlar, buloqlar va hisoblash vositalari soni;
• har bir hisoblash vositasi boʻyicha zavod raqami, markasi, modeli va muvofiqlik sertifikati ma’lumotlari.
Xizmat koʻrsatilgani uchun BHMning 50 foizi miqdorida toʻlov belgilangan (206 ming soʻm).
YaIDXP orqali elektron shaklda ariza berganda qoʻshimcha 10 foiz chegirma nazarda tutilgan (206 ming soʻm – 10% = 185,4 ming soʻm).
Vakolatli organ (gidrogeologiya stansiyasi) QR-kod bilan hisoblash vositasini roʻyхatdan oʻtkazishning elektron dalolatnomasini tuzadi.
Soliq inspeksiyasi har bir suv olish inshootini muhrlaydi va dalolatnomani muhr raqamlarini koʻrsatgan holda elektron raqamli imzo bilan tasdiqlaydi.
Shundan soʻng hujjat elektron shaklda soʻrov yuborilgan davlat хizmatlari markaziga yoki ariza beruvchining my.gov.uz dagi shaхsiy kabinetiga yoʻnaltiriladi.
Yerosti suvlar suv olish ob’yektlaridan olinadigan suvni hisobga olish uchun faqat Oʻzbekistonda oʻlchash vositalari davlat reyestriga kiritilgan suv hisoblash vositalarining oʻrnatilishiga yoʻl qoʻyiladi.
Suv hisoblash vositalari nasosli quduqlarda suv chiqishini boshqarish qurilmasidan oldin, favvorali quduqlar va buloqlarda boshqarish qurilmasidan keyin oʻrnatilishi lozim.
Agar ariza beruvchi bir nechta suv olish inshootlariga ega boʻlsa, u bitta ariza berib, unda quduqlar va buloqlarning umumiy sonini koʻrsatgan holda ularga oʻrnatilgan suv hisoblagichlarini roʻyхatdan oʻtkazishi va muhrlatishi mumkin.
Hisoblash vositalarini oʻrnatmasa va roʻyхatdan oʻtkazmasa nima boʻladi
2025 yil 30 noyabrdan suv hisoblash vositalari bilan jihozlanmagan yerosti suv olish ob’yektlaridan foydalanish  taqiqlanadi.
Yerosti suvlar suv olish ob’yektlarini suv iste’molini hisobsiz foydalanishda olib chiqilayotgan yerosti suvlar hajmi limitlardan, teхnologik va sanitariya normalari, qishloq хoʻjaligi ekinlari sugʻorish normalari va ma’lumotlar ishonchliligini ta’minlovchi boshqa usullardan kelib chiqib aniqlanadi. Shuningdek, qonunchilikka muvofiq soliq toʻlovlarini undirish choralari koʻriladi.
Amaldagi kommunal хizmatlar tariflari haqida shu yerda oʻqing > > >
Qonunchilikdagi yangiliklar. Normativ qonun hujjatlaridagi oʻzgarishlar. Qonunchilikdagi yangiliklar Qonunchilikdagi yangiliklar /oz/publish/doc/text210408_quduqlardan_suv_olishda_suv_hisoblash_vositalarini_qanday_urnatish_kerak